Puchar Świata w biathlonie 2007/2008

Puchar Świata w biathlonie 2007/2008 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania ÖstersundPokljukaKontiolahtiOberhofRuhpoldingHochfilzenAntholzOslo Miejsca zawodów (Europa) Chanty-MansyjskPyeongchang Miejsca zawodów (świat)

Puchar Świata w biathlonie 2007/2008 był 31. edycją w historii tej dyscypliny sportu. Pierwsze zawody odbyły się 29 listopada w Kontiolahti, ostatnie zaś w Oslo 16 marca. Główną imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Östersund. W porównaniu do poprzedniego sezonu nie zaplanowano startów w Lahti oraz w Osrblie, które zastąpione zostały występami w Pjongczangu oraz w Anterselvie.

Klasyfikację generalną kobiet po raz pierwszy w karierze wygrała Niemka Magdalena Neuner, która zdobyła również małą kryształową kulę w sprincie oraz biegu masowym. Drugie miejsce na podium zajęła reprezentantka Francji Sandrine Bailly, wygrywając jednocześnie klasyfikację biegu na dochodzenie. Andrea Henkel z Niemiec ukończyła sezon na trzecim miejscu. Jej rodaczka Martina Glagow zdobyła małą kryształową kulę w biegu indywidualnym. W Pucharze Narodów oraz w sztafecie najlepsze były biathlonistki Niemiec.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Norweg Ole Einar Bjørndalen, dla którego była to już piąta kryształowa kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pucharu świata. Poza tym Bjørndalen wygrał również klasyfikację sprintu, biegu masowego oraz biegu pościgowego. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Rosjanin Dmitrij Jaroszenko. Ostatni na podium był kolejny Norweg - Emil Hegle Svendsen. Francuz Vincent Defrasne triumfował w klasyfikacji biegu indywidualnego, co było jedyną konkurencją której nie wygrali Norwegowie, bowiem zajęli oni pierwsze miejsce zarówno w sztafecie jak i w Pucharze Narodów.