Puchar Świata w piłce siatkowej


Puchar świata w piłce siatkowej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Puchar Świata w piłce siatkowej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar świata w piłce siatkowej – turniej siatkarski rozgrywany co 4 lata, z wyjątkiem 1973 r. W 1991 r. została zmieniona formuła turnieju. Zawody mające się odbyć w 1993 r. wyjątkowo przeniesiono na 1991 r. Od tego momentu turniej jest zawsze rozgrywany w Japonii, poprzedza rok Igrzysk Olimpijskich, do których jest równocześnie pierwszym turniejem kwalifikacyjnym, jak również nie koliduje z Pucharem Wielkich Mistrzów rozgrywanym od 1993 r.

Spis treści

Historia Pucharu Świata | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mecze reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn w Pucharze Świata.

Pierwsza edycja Pucharu Świata siatkarzy odbyła się w 1965 r. w Warszawie. Wzięło w nim udział 11 reprezentacji. Polska zdobyła srebrny medal. W 3 kolejnych edycjach, w których polska reprezentacja wzięła udział, Polacy nie stanęli na podium. W 2011 roku Polacy powtórzyli sukces z 1965 roku.

Puchar świata siatkarek po raz pierwszy odbył się w 1973 r. w Montevideo. Polki zagrały w nim w 2003 r., zajmując 8. miejsce i w 2007 roku zajmując 6. miejsce.

Medaliści pucharu świata | edytuj kod

Siatkarze | edytuj kod

Siatkarki | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Świata w piłce siatkowej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy