Puchar Bułgarii w piłce nożnej


Puchar Bułgarii w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Bułgarii w piłce nożnej (bułg. Купа на България) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Bułgarii, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Bułgarskim Związku Piłki Nożnej.

Wszystkie spotkania oprócz finału grane są systemem każdy z każdym (mecz i rewanż). Mecz finałowy rozgrywany jest na różnych obiektach, choć zazwyczaj był to Stadion Narodowy w Sofii. Zwycięzca ma prawo startu w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Rozgrywki o Puchar Bułgarii w ciągu ponad siedemdziesięciu lat istnienia, najczęściej z powodu sytuacji politycznej państwa, toczone były według różnych zasad, tak jak i różne było trofeum, które otrzymywał zwycięzca.

W latach 1938-1942 o Puchar Cara grali mistrzowie obwodów.

W czasach komunistycznych wprowadzono rozgrywki o Puchar Armii Sowieckiej (1945-1990), grane systemem pucharowym, w których finale spotykały się drużyny, które wygrały rundę eliminacyjną i kolejne (mecz i rewanż). Jeżeli po 90 minutach nie było wygranego, następowała dogrywka, jeżeli i ona nie przyniosła rozstrzygnięcia grę powtarzano, aż do zwycięstwa jednej z drużyn. W latach 1949 i 1950 mecz finałowy grano trzykrotnie (w obu sezonach spotkały się ze sobą CSKA Sofia i Lewski Sofia). Po 1982 roku Puchar Armii Sowieckiej stracił na znaczeniu, ponieważ wówczas właśnie - na tysiąctrzechsetną rocznicę powstania Bułgarii – wprowadzono właściwy Puchar kraju. Mecze o Puchar Armii Sowieckiej były rozgrywane równolegle do 1990 roku.

Największą liczbą zdobytych trofeów może się pochwalić Lewski Sofia.

Zdobywcy Pucharu Bułgarii | edytuj kod

Puchar Cara (1938-1942) | edytuj kod

Puchar Armii Sowieckiej (1946-1990) | edytuj kod

Puchar Bułgarii (od 1983) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Bułgarii w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy