Puchar Irlandii w piłce nożnej


Puchar Irlandii w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Irlandii w piłce nożnej – (pełna nazwa (ang.):The Football Association of Ireland Challenge Cup, w skrócie FAI Cup lub od nazwy sponsora FAI Ford Cup) coroczne, cykliczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharowym, w których uczestniczą kluby zrzeszone w Irlandzkim Związku Piłki Nożnej (Football Association of Ireland). Zostały zainaugurowane w 1922 roku i do 1936 roku nazywane były Free State Cup, czyli Puchar Wolnego Państwa. Do 2002 roku rozgrywane były systemem jesień-wiosna, obecnie rozgrywa się je systemem wiosna-jesień.

Pierwszym zwycięzcą został klub St James’s Gate F.C. z Dublina. Najwięcej końcowych triumfów (25) ma na swoim koncie klub Shamrock Rovers F.C., również ze stolicy Irlandii. Triumfator danej edycji Pucharu Irlandii reprezentuje swój kraj w kolejnej edycji Ligi Europy UEFA.

Oprócz powtórki finału w 1973 roku, która była rozegrana w mieście Cork, wszystkie pozostałe finały rozegrano w Dublinie. Do początku lat 90. zazwyczaj grano decydujący mecz na stadionie Dalymount Park, w okresie późniejszym korzystano także z innych aren (Lansdowne Road, Tolka Park, RDS Arena). Od 2010 roku finał ma już na stałe gościć na Aviva Stadium.

Spis treści

Finały Pucharu Irlandii | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

Stan po finale 2020

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Irlandii w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy