Puchar Izraela w piłce nożnej mężczyzn


Puchar Izraela w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Izraela w piłce nożnej ((hebr.): גביע המדינה, Gvia HaMedina, (ang.) Israel State Cup, czyli Puchar Państwa Izrael) - cykliczne, coroczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharowym, w których uczestniczą kluby zrzeszone w Izraelskim Związku Piłki Nożnej.

Pierwsza oficjalna edycja została rozegrana w 1928 roku jako Puchar Palestyny, jednak już od 1922 roku były prowadzone nieoficjalne rozgrywki o to trofeum, nieuznawane jednak obecnie przez Ha-Hitachadut le-Kaduregel be-Jisra’el za ważne. Obecną nazwę nadano pucharowi w 1948 roku, po ogłoszeniu niepodległości przez Izrael. Rekordzistą pod względem triumfów jest Maccabi Tel Awiw, który zwyciężał 23 razy. Tradycyjnie finał i półfinały rozgrywane są na Stadionie Ramat Gan w Tel Awiwie.

Zwycięzca danej edycji Pucharu Izraela zyskuje prawo występu w kolejnym sezonie w Lidze Europy UEFA.

Spis treści

Lista finałów | edytuj kod

Puchar Palestyny | edytuj kod

Puchar Izraela | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

Stan po finale w 2020 roku

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mecz zakończył się zwycięstwem Hapoelu Tel Awiw 2:0, jednak w zwycięskiej drużynie wystąpił nieuprawniony zawodnik. Postanowiono przyznać Puchar obu finalistom.
  2. Drużyna Hapoelu Hajfa opuściła boisko przy prowadzeniu 1:0, po podyktowaniu rzutu karnego dla Brytyjskiej Policji. Puchar przyznano Brytyjczykom.
  3. Edycje 1943 i 1944/45 (tzw. War Cup (Puchar Wojny)) nie są oficjalnie uznawane przez Izraelski Związek Piłki Nożnej, mimo iż trofeum zostało wręczone uroczyście przez przedstawiciela federacji.
  4. Finał przerwano przy stanie 3:2 dla Maccabi z powodu zamieszek wywołanych przez drużynę Beitaru. Piłkarzom z Tel Awiwu przyznano walkower.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Izraela w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy