Puchar Jugosławii w piłce nożnej


Puchar Jugosławii w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Jugosławii w piłce nożnej lub Puchar Marszałka Tita (serb. Куп Србије и Црне Горе у фудбалу / Kup Srbije i Crne Gore u fudbalu lub Куп Маршала Тита / Kup Maršala Tita) – rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Jugosławii, po raz pierwszy zorganizowany w 1947 roku, a rozwiązany w 1991.

Spis treści

Format | edytuj kod

Format turnieju polegał na wieloetapowych rozgrywkach play-off. Każdy klub otrzymywał szansę gry o Puchar, kluby z najniższych lig startowały od najniższych szczebli. W turnieju występowały kluby z Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Czarnogóry. Prowadzono jeden lub dwa mecze na boisku jednej z walczących drużyn. Finały składały się z jednego meczu, ale niekiedy w wypadku remisu prowadzono dodatkowy mecz o puchar. Także były sezony w których finał składał się z meczu u siebie i rewanżu na wyjeździe. Turniej przeważnie był rozgrywany systemem jesień - wiosna, przy czym zespoły z pierwszej ligi jugosłowiańskich mistrzostw startowały dopiero w 1/16 finału. Od 1961 roku zwycięzca otrzymywał prawo do gry w Pucharze Zdobywców Pucharów. Jeżeli zdobywca Pucharu również wygrywał mistrzostwo kraju (tak zwany "dublet"), to jego miejsce w Pucharze Zdobywców Pucharów zajmował finalista Pucharu.

Historia | edytuj kod

W 1947 roku startowały pierwsze oficjalne rozgrywki o Puchar Jugosławii. Idea Pucharu Jugosławii w piłce nożnej pojawiła się pod koniec 1945 roku, ale ostateczna decyzja zapadła dopiero 4 lipca 1947 roku. Pierwszy finał rozegrano 30 listopada 1947 roku. W tym meczu Partizan Belgrad pokonał 2:0 Naša Krila Zemun. Po zakończeniu meczu marszałek Jugosławii Josip Broz Tito przekazał zwycięzcy przejściowy duży srebrny puchar. Dlatego puchar ten został nazwany Puchar Marszałka Tita. Od 1986 roku finały składały się z jednego meczu i odbywały się zawsze na Stadionie JNA w Belgradzie.

Najbardziej utytułowany klub to Crvena zvezda, który wygrywał trofeum 12 razy.

Nazwy | edytuj kod

  • 1991–2002: Puchar Jugosławii w piłce nożnej (serb. Куп СР Југославије у фудбалу / Kup SR Jugoslavije u fudbalu)
  • 2002–2006: Puchar Serbii i Czarnogóry w piłce nożnej (serb. Куп Србије и Црне Горе у фудбалу / Kup Srbije i Crne Gore u fudbalu)

Finały | edytuj kod

Uwaga:
Czcionką pochyłą oznaczono zespoły spoza pierwszej ligi jugosłowiańskiej.

Statystyki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Podano daty meczów finałowych

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Jugosławii w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy