Puchar Kontynentalny w kombinacji norweskiej


Puchar Kontynentalny w kombinacji norweskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Kontynentalny w kombinacji norweskiej (zwany też w skrócie PK lub COC – od angielskiego Continental Cup) – cykl zawodów rozgrywanych na całym świecie, będący zapleczem Pucharu Świata.

W dniu, który poprzedza dzień głównego konkursu odbywają się oficjalne treningi. Tuż przed zawodami odbywa się jedynie seria próbna – nie odbywają się, jak w PŚ, kwalifikacje. W I serii startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. Prawo startu w PK mają zawodnicy, którzy kiedykolwiek zdobyli choć jeden punkt do klasyfikacji Grand Prix, PŚ, bądź PK, a także skoczkowie, którzy w aktualnym, bądź poprzednim sezonie zapunktowali w zawodach FIS Cup. Zdobycie punktów w PK umożliwia zawodnikowi start w Pucharze Świata na aktualny i kolejny sezon.

Międzynarodowa Federacja Narciarska powołała do życia Puchar Kontynentalny, głównie ze względu na dużą liczbę zawodników chcących startować w Pucharze Świata. Pierwsza edycja odbyła się w sezonie 1990/1991. Początkowo zawody rozgrywane były pod nazwą Puchar Świata B, ale od sezonu 2008/2009 zmieniono nazwę na obecną. Miało to na celu ujednolicenie nazewnictwa (FIS organizuje także zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach oraz biegach narciarskich).

Od sezonu 2017/2018 rozgrywany jest również cykl Pucharu Kontynentalnego kobiet[1][2].

Spis treści

Zwycięzcy | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Kobiety | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Developing Ladies' Nordic Combined (ang.). fis-ski.com, 2016-10-05. [dostęp 2017-05-28].
  2. Draft: FIS NORDIC COMBINED LADIES CONTINENTAL CUP 2017/18 (ang.). fis-ski.com, 2017-05-26. [dostęp 2017-05-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Kontynentalny w kombinacji norweskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy