Puchar Ligi Szkockiej w piłce nożnej


Puchar Ligi Szkockiej w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Ligi Szkockiej w piłce nożnej - szkockie rozgrywki piłkarskie, rozgrywane przez zespoły Scottish Premiership.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki Pucharu Ligi Szkockiej sięgają roku 1940, kiedy rozgrywano Południowy Puchar Ligi, który rozgrywany był jedynie w czasie wojny i tylko na arenie regionalnej.

Pierwsza edycja oficjalnego Pucharu Ligi odbyła się w sezonie 1946/1947 i zakończyła się triumfem Rangers F.C., którzy pokonali Aberdeen F.C. 4:0. Jednakże Aberdeen nadal zaliczają swoje zwycięstwo w sezonie 1945/1946 w Południowym Pucharze Ligi.

Rozgrywki te były popularne w pierwszych dekadach swojego istnienia, kiedy to drużyny były podzielone na 8 lub 9 grup, w których grało po 4, 5 drużyn. Drużyny były podzielone na koszyki, dzięki czemu najlepsze 16 zespołów Dywizji 1 tworzyły pierwsze cztery grupy, a to oznaczało, że najlepsza czwórka trafiała w ćwierćfinałach na niżej notowanych rywali.

We wcześniejszych latach 80., fazy grupowe rozgrywane były na samym początku sezonu, natomiast potem rozgrywana była faza pucharowa na zasadzie dwumeczu. Spotkało się to ze sporą krytyką ze strony kibiców.

W połowie lat 80. zrezygnowano z zasady dwumeczu, finał rozgrywany był już w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Od sezonu 1999/2000 półfinały i finał zaczęto rozgrywać wiosną, aby nie kolidować z terminami UEFA.

Obecnym posiadaczem Pucharu jest Celtic, który w finałowym meczu na Hampden Park pokonał zespół Rangers 1:0.

Sponsorzy | edytuj kod

Puchar Ligi Szkockiej z powodów sponsorskich znany był pod różnymi nazwami:

Finały w historii | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

Format rozgrywek | edytuj kod

Rozgrywki Pucharu Ligi Szkockiej odbywają się systemem play-off (przegrywający odpada). W przypadku, gdy mecz zakończy się remisem, rozgrywa się dogrywkę i ewentualne rzuty karne. Mecze półfinałowe i finał odbywają się na Hampden Park w Glasgow. W pierwszej rundzie (sierpień) udział bierze wszystkie 30 klubów z Scottish Football League oraz dwa najsłabsze z Scottish Premier League. W drugiej rundzie, rozgrywanej także w sierpniu dołączają do nich 4 drużyny SPL, które nie grają w europejskich pucharach. Od trzeciej rundy (wrzesień) zaczynają pozostałe ekipy SPL.

Europejskie puchary | edytuj kod

Do 1995 roku zwycięzca Pucharu Ligi Szkockiej uzyskiwał awans do Pucharu UEFA, mimo że ten przywilej należał się zwykle za zwycięstwo w lidze bądź Pucharze Szkocji. Oznaczało to także, że w europejskich pucharach Szkocję mogły reprezentować kluby z niższych lig. Ostatnim tego typu przykładem jest Raith Rovers. Zespół wystąpił dzięki Pucharowi Ligi Szkockiej w Pucharze UEFA, mimo że występował wówczas w First Division. Obecnie, w związku z małą ilością miejsc Szkocji w pucharach, zwycięzca Pucharu Ligi Szkockiej nie uzyskuje możliwości gry w jakichkolwiek międzynarodowych rozgrywkach.

Media | edytuj kod

Transmisje telewizyjne | edytuj kod

Mecze Pucharu Ligi Szkockiej pokazuje na żywo BT Sport w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Transmisje w Australii nadaje BeIN Sport. W 2009 finał pokazany był w SBS z powodu braku miejsca w ramówce Setanty, która wcześniej nadawała transmisje w Australii.

Po ogłoszeniu nowego formatu w sezonie 2016/17, prawa pokazywania meczów w pucharze ligi szkockiej zostały przyznane BT Sport.

Od sezonu 2020/21 BT Sport będzie

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Scottish League Cup sponsor boost (ang.). BBC Sport, 200-9-01-07. [dostęp 2013-09-17].
  2. Scottish Government crime seizures to fund League Cup (ang.). BBC Sport, 2011-03-21. [dostęp 2013-09-17].
  3. Scottish League Cup finds sponsor for final stages. [dostęp 2020-02-02].
  4. Scottish League Cup: Energy firm Utilita agree sponsorship deal. [dostęp 2020-02-02].
  5. £1m Scottish League Cup sponsorship deal agreed with Betfred. [dostęp 2020-02-02].
Na podstawie artykułu: "Puchar Ligi Szkockiej w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy