Puchar Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej


Puchar FDGB w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Puchar Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej (niem. Freier Deutscher Gewerkschaftsbund Pokal, FDGB-Pokal) – rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Niemieckiej Republice Demokratycznej, po raz pierwszy zorganizowany w 1949 roku przez Wolne Niemieckie Związki Zawodowe, a rozwiązany w 1991.

Spis treści

Format | edytuj kod

Format rozgrywek był wiele razy zmieniany. Kluby Oberligi i Ligi (2 klasa) automatycznie kwalifikowali się do turnieju, pozostałe zespoły musiały przejść sito kwalifikacji na poziomie okręgów. Aż do połowy lat 80. XX wieku, ze względu na dużą liczbę klubów w drugiej lidze (60 w pięciu grupach - tak zwanych „Staffel”), ilość meczów była zbyt ogromna. Prowadzono jeden mecz na boisku jednej z walczących drużyn. Rozgrywane przeważnie systemem jesień - wiosna. Od 1961 roku zwycięzca otrzymywał prawo do gry w Pucharze Zdobywców Pucharów. Jeżeli zdobywca Pucharu również wygrywał mistrzostwo kraju (tak zwany „dublet”), to jego miejsce w Pucharze Zdobywców Pucharów zajmował finalista FDGB Pokal.

Historia | edytuj kod

W 1949 roku startowały pierwsze oficjalne rozgrywki o Puchar NRD (FDGB Pokal). Dwa lata wcześniej początkowo rozgrywano w zachodniej części kraju. Pierwsze rozgrywki o Puchar Niemiec (Tschammerpokal) odbyły się w 1935 roku. Pierwszy finał rozegrano 28 sierpnia 1949 roku. W tym meczu BSG Waggonbau Dessau pokonał 1:0 BSG Gera Süd. Od 1975 roku finały odbywali się zawsze w Berlinie na Stadionie dla młodzieży świata (Berliner Stadion der Weltjugend). Średnio mecz finałowy oglądało od 30,000 do 55,000 widzów.

Najbardziej utytułowane kluby to Dynamo Drezno i 1. FC Magdeburg, które wygrywały po 7 razy.

Finały | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Podano daty meczów finałowych (w nawiasów liczba widzów)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Niemieckiej Republiki Demokratycznej w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy