Puchar Szkocji w piłce nożnej


Puchar Szkocji w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Puchar Szkocji

Puchar Szkocji w piłce nożnejScottish Football Association Challenge Cup, zwany krócej Scottish Cup jest jednym z najstarszych piłkarskich turniejów na świecie. Pierwsza edycja Pucharu Szkocji odbyła się w sezonie 1873/1874 i zakończyła się triumfem Queen’s Park, którzy pokonali nieistniejący już Clydesdale F.C. 2–0. Zwycięzca Pucharu Szkocji otrzymuje najstarsze trofeum na świecie, wytworzone w 1885 r. i uzyskuje kwalifikację do Ligi Europejskiej.

Spis treści

Format rozgrywek | edytuj kod

Rozgrywki Pucharu Szkocji odbywają się systemem play-off (przegrywający odpada). W przypadku remisu, rozgrywa się powtórzony mecz na boisku rywala (drugie spotkanie nie jest rewanżem – nie obowiązują bramki na wyjeździe). Remis w drugim spotkaniu oznacza dogrywkę i ewentualne rzuty karne. W półfinałach i finale rozgrywa się jedno spotkanie na neutralnym stadionie (przeważnie Hampden Park) i w przypadku remisu rozgrywa się dogrywkę i rzuty karne.

Wszystkie mecze rozgrywane są w soboty o godz. 16:00 (czasu polskiego). W wyjątkowych sytuacjach spotkania przekłada się na wcześniejsze godziny, szczególnie na boiskach amatorskich klubów, które nie mają oświetlenia i rozgrywanie w okresie zimowym meczów późnym popołudniem byłoby niemożliwe. Powtórzone spotkania odbywają się zazwyczaj we wtorki i środy, półtora tygodnia po pierwszym pojedynku. Ze względów bezpieczeństwa i transmisji telewizyjnych mecze mogą być przekładane na niedzielę. W przypadku złej pogody spotkania są przekładane na poniedziałkowe wieczory lub na weekendy, w których rozgrywane są mecze następnej rundy.

W pierwszej rundzie, rozgrywanej zazwyczaj we wrześniu udział biorą kluby juniorskie i członkowie lig regionalnych. Od drugiej rundy (październik) zaczynają drużyny z Scottish Football League Third Division. W listopadowej, trzeciej rundzie występują zespoły z Scottish Football League Second Division i Scottish Football League First Division. Od rozgrywanej w styczniu czwartej rundy zaczynają grę kluby z Scottish Premier League.

Finały z ubiegłych lat | edytuj kod

Legenda: P – zdecydował powtórzony mecz, DP – zdecydował drugi powtórzony mecz, * – mecz rozstrzygnięty w dogrywce, † – mecz rozstrzygnięty w rzutach karnych, kursywą – oznaczono kluby, które w momencie gry w finale występowały poza najwyższą klasą rozgrywkową, tłustą czcionką – oznaczono kluby, które oprócz Pucharu Szkocji wygrały Mistrzostwo (tzw. Dublet)

Rekordy klubowe | edytuj kod

Transmisje telewizyjne | edytuj kod

Sky Sports posiada prawa do transmisji jednego spotkania na rundę, począwszy od rundy czwartej, aż do finału. BBC Sport transmituje jeden mecz półfinałowy i finał.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rangers zrezygnowali z gry w drugim meczu z powodu nie uznania im prawidłowej bramki w pierwszym spotkaniu
Na podstawie artykułu: "Puchar Szkocji w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy