Puchar Włoch w piłce nożnej


Puchar Włoch w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Włoch (włoska nazwa Coppa Italia) – turniej piłkarski (także w innych grach zespołowych) dla włoskich zespołów klubowych, drugi pod względem ważności po ligowych rozgrywkach (Serie A). Rozgrywany jest systemem pucharowym (przegrywający odpada). Jego zwycięzca uzyskuje prawo do reprezentowania Italii w rozgrywkach Ligi Europy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza edycja Pucharu Włoch została rozegrana w 1922 roku. Kolejna – w latach 1926–1927, jednak została ona przerwana po 4. rundzie eliminacyjnej. Przerwa w rozgrywkach trwała do sezonu 1935/1936. Ponowna przerwa nastąpiła w trakcie II wojny światowej (z wyjątkiem roku 1943) i trwała aż do 1958. Od tego momentu Puchar Włoch jest rozgrywany regularnie co sezon.

Coccarda przyznawana zwycięzcom Pucharu Włoch

Rozgrywki noszą oficjalną nazwę TIM Cup, od nazwy sponsora – Telecom Italia Mobile. Zwycięzca Pucharu Włoch uzyskuje prawo do noszenia na koszulkach przez cały następny sezon (podobnie jak mistrz Włoch) plakietki (czyli tzw. Coccardy) – scudetto.

Format | edytuj kod

Rozgrywki składają się z ośmiu rund. Zaczynają się w sierpniu, kiedy to w pierwszej rundzie swoje mecze rozgrywają najlepsze zespoły z Lega Pro i Serie D. Zespoły grające w Serie B dołączają do gry w drugiej rundzie, natomiast dwanaście najsłabszych drużyn Serie A z poprzedniego sezonu rozpoczynają rozgrywki od trzeciej rundy (jeżeli nie grają one w eliminacjach europejskich pucharów), która kończy się jeszcze przed końcem sierpnia. Osiem najlepszych zespołów Serie A zaczynają rozgrywki od 1/8 finału. Mecze od czwartej rundy do pierwszych meczów półfinałowych grane są w krótkim czasie. Natomiast rewanżowe mecze półfinałowe rozgrywane są kilka miesięcy później. Finał rozgrywany był w formie dwumeczu po raz ostatni w sezonie 2006/2007. Od tamtego czasu mecz finałowy rozgrywany jest na Stadio Olimpico w Rzymie.

Finały Pucharu Włoch | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • W roku 1962 wygrała drużyna SSC Napoli. Jest ona jedyną drużyną która w momencie zdobycia tego trofeum grała w Serie B.
  • W roku 1987 zwycięski zespół Napoli rozegrał w drodze po trofeum 13 spotkań. Wszystkie zakończył zwycięsko.
  • 11 razy włoskie kluby zdobywały dublet (mistrzostwo Włoch i puchar Włoch w tym samym sezonie):

Statystyki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Włoska piłka na ekranach. Coppa Italia przez trzy sezony w TVP, TVP Sport, 5 listopada 2018 [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Puchar Włoch w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy