Puchar Wysp Owczych w piłce nożnej


Puchar Wysp Owczych w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Wysp Owczych w piłce nożnej mężczyzn (obecnie: Løgmanssteypið) - cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane przez FSF Føroya skupiające męskie kluby piłkarskie na Wyspach Owczych, duńskim terytorium zależnym, stanowiącym odrębny podmiot w ramach FIFA i UEFA.

Nazwa Løgmanssteypið oznacza dosłownie Puchar Premiera. Innymi pucharami na Wyspach Owczych są: Th. Dam & Co. Steypið dla młodzieży, Blaðberasteypið dla chłopców (14-17), Cadbury steypið dla chłopców (12-14), Steypakappingin Kvinnur dla kobiet, Mótasteypið dla dziewczynek (14-17) oraz Niels L. Arge steypið dla dziewczynek (12-14).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze rozgrywki Pucharu Wysp Owczych odbyły się w roku 1955. Zwycięzcą, został wtedy stołeczny klub HB Tórshavn, który pokonał w finale KÍ Klaksvík. Dokładne wyniki z dawnych lat nie są znane. Dopiero od lat 60. zaczęto je spisywać, a od 1973 znane są wyniki każdego z kolejnych finałów.

Do 1979 w pucharze mogły występować jedynie zespoły z najwyższej ligi, obecnie dopuszczone są kluby ze wszystkich, czterech poziomów. Wtedy też pieczę nad pucharem przejęła nowo-utworzona Farerska Federacja Piłkarska.

W 1995 roku padł najwyższy wynik w Pucharze Wysp Owczych - HB Tórshavn pokonał, nieistniejący już, Skansin Tórshavn 22:0. Jest to jednocześnie najwyższe zwycięstwo w historii klubu.

Do roku 1999 finały były rozgrywane na stadionie Gundadalur, będącym między innymi, stadionem domowym klubów HB Tórshavn i B36 Tórshavn. Wywołało to w 1970 roku sprzeciw klubu KÍ Klaksvík, który nie chciał, by mecz finałowy odbywał się na stadionie HB Tórshavn - rywala w finale. Spór ten ostatecznie doprowadził do tego, że finał odwołano bez wyłonienia zwycięzcy. Od roku 2000 mecze rozgrywane są na stadionie Tórsvøllur.

Od roku 2005 wprowadzono system knock-out w eliminacjach, zastępując nim system grupowy.

Finały Pucharu Wysp Owczych | edytuj kod

Zwycięzcy i finaliści | edytuj kod

1 - kluby połączyły się w jeden, Víkingur Gøta.
2 - połączony z klubem SÍ Sumba w VB/Sumba (obecnie FC Suðuroy).

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Wysp Owczych w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy