Puchar interkontynentalny w lekkoatletyce


Puchar interkontynentalny w lekkoatletyce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar interkontynentalny w lekkoatletyce (ang. IAAF Continental Cup) – zawody lekkoatletyczne organizowane od 2010 roku w interwale czteroletnim przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Impreza jest bezpośrednią kontynuację rozgrywanego od 1977 Pucharu świata w lekkoatletyce.

Spis treści

Puchar świata 1977 - 2006 | edytuj kod

Puchar świata rozgrywany był od 1977 roku, początkowo nieregularnie (co 2, 3 lub 4 lata). Od edycji pucharu świata w roku 1994 aż do ostatniej edycji zawodów impreza odbywała się w cyklu 4 letnim zawsze w dwa lata po letnich igrzyskach olimpijskich. Wśród celów rozgrywania pucharu świata IAAF podawał m.in. popularyzację lekkoatletyki na świecie oraz pogłębienie solidarności i przyjaźni między sportowcami z całego świata.

Zasady | edytuj kod

W zawodach pucharu świata uczestniczyli przedstawiciele:

Reprezentanci państw występujących w zawodach nie mogli wchodzić w skład reprezentacji swoich kontynentów. W każdej konkurencji występował tylko jeden, zazwyczaj najlepszy, reprezentant kraju lub regionu, wybrany wcześniej przez federację narodową bądź regionalną. Miejsce zajęta przez poszczególnych zawodników były punktowane od najlepszego do najgorszego. Ogólna suma punktów po wszystkich konkurencjach wskazywała zwycięską drużynę. Prowadzona była osobna klasyfikacja dla kobiet i dla mężczyzn.

Edycje | edytuj kod

W latach 1977 - 2006 rozegrano dziesięć edycji Pucharu Świata.

Puchar interkontynentalny 2010 - | edytuj kod

Zasady | edytuj kod

W pucharze interkontynentalnym startować będą 4 drużyny: Afryka, Ameryka, Azja wraz z Oceanią oraz Europa. Każdy z tych zespołów wystawi do konkurencji 2 zawodników. Wyjątkiem będą bieg na 1500 m, 3000 m, 5000 m oraz 3000 m z przeszkodami - tutaj każda reprezentacja będzie miał 3 reprezentantów jednak do punktacji zostanie zaliczona tylko najlepsza dwójka. Wprowadzona zostanie wspólna punktacja - łączna dla pań i panów[1].

Edycje | edytuj kod

Pierwsza edycja pucharu kontynentalnego odbyła się we wrześniu 2010 roku w Splicie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Pierwszy dzień obrad Rady IAAF w Monako, pzla.pl [dostęp 2015-01-16]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Lekkoatletyka na świecie

Puchar świata oraz puchar interkontynentalny w lekkoatletyce

Lekkoatletyka
Na podstawie artykułu: "Puchar interkontynentalny w lekkoatletyce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy