Pyohun sa


Na mapach: 38°37′49″N 128°04′04″E/38,630278 128,067778

Pyohun sa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pyohun sa (표훈사 – koreański klasztor znajdujący się w Korei Północnej. Jeden z czterech głównych klasztorów Gór Diamentowych.

Historia klasztoru | edytuj kod

Klasztor został zbudowany w 670 roku na jednym ze wschodnich zboczy słynnej góry Kŭmgang. Był nieustannie rozbudowywany i stał się jedną z czterech słynnych świątyń Gór Diamentowych obok klasztorów Changan, Singye i Yujŏm. Znajduje się w prowincji Kangwŏn.

W 1778 roku przeprowadzono gruntowny remont klasztoru.

W czasie okupacji Korei przez Japonię Góry Diamentowe stały się miejscem licznie odwiedzanym przez turystów, a sam klasztor, noszący wówczas nazwę Hyōkun-ji, był tak ceniony, że sami Japończycy ufundowali jego restaurację.

Pyohun jest jedynym klasztorem z czterech głównych klasztorów góry, który nie uległ zniszczeniu w czasie Wojny koreańskiej. Jest Skarbem Narodowym nr 97.

W pobliżu klasztoru, na terenach cmentarnych, znajduje się stupa (Kulturalna wartość nr 306) słynnego mistrza sŏn Sŏsana Taesy.

Kedyś był to jeden z najważniejszych klasztorów szkoły sŏn. Obecnie jest to jedyny czynny klasztor w całym rejonie Gór Diamentowych i mieszka w nim dwóch mnichów.

Znane obiekty | edytuj kod

  • Stupa Sosana Taesy – Wartość Kulturalna nr 306

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pyohun sa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy