Q. Taniec śmierci


Q. Taniec śmierci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bitwa Aleksandra, obraz Albrechta Altdorfera

Q. Taniec śmierci (org. Q) – powieść Luthera Blissetta (pseudonim zbiorowy) wydana po raz pierwszy we Włoszech w 2000 roku. Przez kilka lat została przetłumaczona na wiele języków, także na polski ukazując się nakładem Wydawnictwa Albatros w marcu 2005 roku w tłumaczeniu Jana Jackowicza.

We wszystkich wydaniach, książka opatrzona jest klauzulą o pozwoleniu na kopiowanie i powielanie do celów niekomercyjnych.

Tłem akcji są zapoczątkowane w I połowie XVI wieku konflikty religijne spowodowane wystąpieniem Marcina Lutra. Główny bohater znajduje się w centrum dziejących się w Europie wydarzeń poczynając od wywieszenia 95 tez w Wittenberdze zwiastujących protestantyzm, przez wojnę chłopską w Niemczech oraz dalsze konflikty uznane przez Kościół katolicki jako działania heretyków. Angażuje się w sprawy ruchu anabaptystów w Münster uchodząc jako nieliczny z życiem. Na jego oczach i przy jego udziale rodzi się reformacja.

Wybrane postacie historyczne występujące w powieści:

Powieść ukazała się w dwóch wersjach o ​ISBN 83-7359-269-5​ oraz ​ISBN 83-7359-171-0​.

Na podstawie artykułu: "Q. Taniec śmierci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy