Quincy Jones


Quincy Jones w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quincy Delight Jones, Jr. (ur. 14 marca 1933 w Chicago[1]) – amerykański kompozytor, trębacz, aranżer i producent muzyczny. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki oraz laureat NEA Jazz Masters Award[2].

W młodości przyjaźnił się z Rayem Charlesem. Ukończył Berklee College of Music. Współpracował z Frankiem Sinatrą. W latach 1974–1990 był mężem aktorki Peggy Lipton[3]. W latach 1991–1997 spotykał się i mieszkał z Nastassją Kinski.

Producent m.in. albumów Off the Wall, Thriller i Bad Michaela Jacksona oraz singla We Are the World. Był producentem filmu Kolor purpury.

Spis treści

Życie prywatne | edytuj kod

Jones był żonaty 3 razy i ma 7 dzieci z 5 różnymi kobietami. Nigdy nie nauczył się jeździć samochodem z powodu wypadku w wieku 14 lat. Quincy Jones jest protestantem (baptystą) i jest krytyczny wobec kościoła katolickiego, twierdząc że jest on oparty na ideach „pieniędzy, strachu, zatajania i mordu”. W 1974 zdiagnozowano u niego tętniaka mózgu, który udało się usunąć. Jest jednym z wielu artystów, których twórczość została zniszczona w pożarze 2008 Universal Studios (sprawa pożaru wyszła na jaw dopiero w 2018 r.).

Nagrody | edytuj kod

W trakcie swojej kariery Quincy Jones był wielokrotnie nagradzany jako kompozytor i producent. 70 razy nominowano go do Nagrody Grammy, z których wygrał 27 nagród oraz nagrodę Grammy Legend Award 1991 roku. Wybranymi nagrodami są:

Przypisy | edytuj kod

  1. allmusic – Quincy Jones Biography.
  2. NEA Jazz Masters – Quincy Jones. [dostęp 2014-07-05].
  3. Peggy Lipton w bazie Notable Names Database (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Quincy Jones w bazie Filmweb

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Quincy Jones" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy