Ród Fujiwara


Ród Fujiwara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mon rodu Fujiwara Kamatari Fujiwara (614–669) Fuhito Fujiwara (659–720)

Fujiwara (jap. 藤原氏 Fujiwara-uji, Fujiwara-shi) – jeden z wielkich rodów arystokratycznych Japonii. Wywodzi się z rodu sprzed 646 roku, zwanego Nakatomi.

W odniesieniu do zasług w usunięciu wpływów rodu Soga w 645 roku, przedstawiciel rodu NakatomiKamatari Nakatomi – z rąk cesarza Tenji otrzymał najwyższą rangę dworską taishokukan oraz pośmiertnie nazwisko Fujiwara i dziedziczny tytuł ason. Jego syn Fuhito uzyskał wyłączność na nazwisko Fujiwara dla zapoczątkowanej przez siebie linii rodu.

Synowie Fuhito dali początek czterem gałęziom rodu Fujiwara:[1]

W 737 r. wszyscy czterej bracia zmarli wskutek epidemii ospy.[2]

Spis treści

Okres Nara | edytuj kod

Na początku okresu Nara przedstawiciele wszystkich gałęzi rodu wspólnie zajmowali najwyższe stanowiska dworskie. Później poszczególne linie zaczęły ze sobą konkurować. Na czoło wybiła się linia Shikke. W 785 roku jej przedstawiciel, ulubieniec cesarza KammuTanetsugu Fujiwara – został zamordowany. Winą za to obciążono przedstawicieli starożytnych rodów Ōtomo, Saeki oraz Tajihi, których pozycja została zagrożona rosnącymi wpływami Fujiwarów.

Okres Heian | edytuj kod

W 809 roku po abdykacji cesarza Heizei, doszło do otwartego konfliktu między liniami Shikke i Hokke, z którego zwycięsko wyszedł przedstawiciel tej drugiej – Fuyutsugu Fujiwara.

W okresie Heian Fujiwarowie, dzięki skutecznej polityce i intrygom, zdobyli wpływ na dwór cesarski ówczesnego państwa japońskiego, a następnie utrzymali go poprzez wydawanie kobiet za mąż za kolejnych władców. W latach 867–1068 jedenastu kolejnych cesarzy pochodziło od matki z rodu Fujiwara. Jeszcze dłuższy był okres, w którym zdominowali urząd regenta przy dworze cesarskim, czyniąc go praktycznie dziedzicznym.

Yoshifusa Fujiwara (804–872) stworzył system rodzinny (Kajuji, Kan’in, Kujō, Nijō, Ichijō, Iwakura, Saionji itd.) na podstawie dziedzicznych praw do urzędów.

Najważniejsi przedstawiciele rodu | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • W anime Hikaru no go jeden z głównych bohaterów, Sai Fujiwara, jest duchem gracza Go z okresu Heian.
  • W anime Tokyo Mew Mew jedna z głównych bohaterek nazywa się Zakuro Fujiwara.
  • W anime Shōnen Onmyōji jednym z bohaterów jest minister stanu Michinaga Fujiwara.
  • w mandze i anime Initial D, główny bohater, Takumi i jego ojciec Bunta noszą nazwisko Fujiwara.
  • W anime i mandze Code:Breaker jeden z głównych bohaterów, Toki, jego siostra Nenene i ojciec który jest jednocześnie premierem Japonii, noszą nazwisko Fujiwara.

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mariusz Wróblewski: Wpływ rodu Fujiwara na rodzinę cesarską i kulturę piśmienniczą okresu Heian. Kraków: Uniwersytet Jagielloński, 2015, s. 8.Sprawdź autora:1.
  2. Ibidem
Na podstawie artykułu: "Ród Fujiwara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy