Rów Północny


Rów Północny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rów Północny (także: Pstrągowy[1]) – ciek wodny w gminie Suchy Las, lewy dopływ Warty, główny ciek wodny poligonu w Biedrusku[2].

Obszar źródliskowy znajduje się na północny wschód od Chludowa (m.in. jezioro Chludowskie). Potem ciek przepływa pomiędzy Wzgórzami Piłsudskiego, a Wzgórzem Jagiełły w kierunku wschodnim[3]. Pierwotnie uchodził do Warty około 3 kilometry na północ od Biedruska w rejonie tzw. Olszynki. W latach 1970-1971 rów skierowano w stronę Biedruska celem budowy bazy szkoleniowo-wypoczynkowej dla żołnierzy w oparciu o zapomniane i zarośnięte zbiorniki wodne pochodzenia przedwojennego. Prace pomiarowe wykonano pod kierunkiem majora Krasowskiego. Wiele robót budowlanych i melioracyjnych wykonywano ręcznie (tereny podmokłe), ale użyto też ciężkiego sprzętu (koparki) i materiałów wybuchowych. Zbiorniki zarybiał i obejmował opieką major Jarosław Piotrowski (zmarły w 1994 i pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Junikowskiego w Poznaniu). Był też budowniczym jednego z dwóch powstałych akwenów (górnego). Pierwsze połowy ryb odbyły się tutaj w 1972. Do 1997 dozwolone było wędkowanie co drugi dzień. W latach 90. XX wieku zbiorniki sprzedano prywatnemu właścicielowi bez wiedzy dawnych budowniczych[2].

Całość objęta jest obszarem Natura 2000 - PLH 300001. Chronione są m.in. unikalne w regionie, a zlokalizowane w dolinie rowu, murawy ze związku Bromion erecti[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Suchy Las - Studium uwarunkowań..., s.32
  2. a b Historia zalewów w Biedrusku - Koło Wędkarskie Delfin
  3. Powiat poznański - mapa turystyczna, Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-029-4
  4. Natura 2000 - identyfikacja obszaru PLH 300001
Na podstawie artykułu: "Rów Północny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy