RBD


RBD w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RBDmeksykański zespół muzyczny, którego muzyka klasyfikowana była jako latynoski pop i pop-rock. Formację utworzono w 2004 roku na potrzeby telenoweli dla młodzieży Rebelde[1]. Tworzyli ją: Dulce Maria, Anahí, Maite Perroni, Christian Chávez, Christopher Uckermann, Alfonso Herrera. Jej pomysłodawcą był reżyser serialu, Pedro Damian.

Spis treści

Historia | edytuj kod

2004-2005: Rebelde i Nuestro Amor | edytuj kod

RBD to zespół latino pop powstały w Meksyku na potrzeby telenoweli młodzieżowej Rebelde, transmitowanej w latach 2004-2006. W jego skład wchodzili: Anahí, Dulce María, Maite Perroni,Alfonso Herrera, Christopher Uckermann, Christian Chávez. Płyty RBD zostały wydane we Francji, Rumunii i Hiszpanii, gdzie CD „Nuestro Amor” uzyskała status platynowej płyty. W Polsce został wydany czwarty studyjny album RBD Rebels. Zespół RBD na całym świecie sprzedał około 20 milionów płyt. Jako jeden z pierwszych meksykańskich zespołów dotarł ze swoją muzyką do Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej oraz Południowej.

Piosenka RBD „A Rabiar” stała się czołówką 3. edycji meksykańskiego Big Brothera.

2006: Celestial | edytuj kod

2007: Empezar Desde Cero | edytuj kod

W lutym 2007 wydane zostało DVD będące zapisem koncertów RBD w Brazylii podczas Tour Generación w 2006 roku – Live in Rio. W marcu 2007 miała miejsce premiera sitcomu – RBD: La Familia, gdzie główne role, podobnie jak w Zbuntowanych grają członkowie zespołu. Serial zawierał 13 odcinków. 28 maja 2007 roku RBD został gościnnie zaproszony na wybory Miss Universe odbywające się w Meksyku, gdzie zaśpiewali 3 piosenki: Wanna Play, Carino Mio oraz Money, Money. W lipcu 2007 roku telewizja Ritmoson Latino zaproponowała RBD występ w akustycznym koncercie „Confesiones en Concierto” (pl. Wyznania na koncercie). W 2007 r. wydali kolejne DVD z zarejestrowanym koncertem w Madrycie podczas Celestial World Tour. DVD z koncertu sprzedało się w liczbie 200 tys.kopii, a koncert został nagrany przy udziale 40 tys. fanów.

2009: Rozwiązanie zespołu | edytuj kod

Pomimo licznych protestów ogromnej liczby fanów zespołu, grupa oficjalnie zakończyła współpracę. Choć zespół powstał w 2004 roku w Meksyku i niestety rozpadł się w 2009 roku, to nadal zdobywa na świecie kolejnych fanów (dzięki serialowi młodzieżowemu, który odniósł sukces w 80 krajach świata, również w Polsce). Zespół jest twarzą wielu firm (np. Pepsi). W samej Brazylii swoim wizerunkiem grupa reklamuje ponad 80 produktów, a w Meksyku ponad 70. W sumie w ciągu 4 lat promowali już ponad 200 firm, m.in. Avon, Herbal Essences, Garnier, NYX Cosmetics, Kinder Bueno, Nike.

Dzień 4 października 2004 (premiera serialu „Zbuntowani”) uznawany jest przez fanów zespołu za światowy dzień RBD[2].

Skład zespołu | edytuj kod

Trasy koncertowe | edytuj kod

2005: Tour Generación RBD | edytuj kod

Tour Generación RBD to pierwsza ogólnokrajowa trasa zespołu RBD. Bilety zostały sprzedane w ciągu 35 dni[potrzebny przypis]. Zespół odwiedził Monterrey, gdzie zgromadziło się 50 tys. fanów. Prezentacja na żywo zgromadziła ponad 700 tys. fanów z Meksyku. Tour Generación RBD został zakwalifikowany przez OCESA jako czwarta najlepiej sprzedająca się trasa w Meksyku, tuż za The Cure, Britney Spears oraz Backstreet Boys.

Wkrótce rozpoczęła się druga, zagraniczna część trasy. RBD odwiedził Kolumbię, gdzie zgromadziło się ponad 100 tys. fanów w październiku 2005 roku i ta sama ilość fanów w listopadzie 2005 w Wenezueli.

2006: Tour Generación | edytuj kod

Tour Generación 2006 to druga trasa koncertowa zespołu RBD. Trasa rozpoczęła się w marcu 2006 roku w USA, akustycznym koncertem w Los Angeles Memorial Coliseum, gdzie zgromadziło się ponad 63 tys. fanów. Koncert był nagrywany i wydany potem jako DVD i CD pod nazwą Live in Hollywood.

Podczas trasy odwiedzono Kalifornię, Teksas, Waszyngton, Nevadę, Illinois, Georgię, Florydę, Utah, Kolorado, Nowy Jork, Míchigan, Karolinę Północną, Arizonę, Oregon, Kolumbię, Dominikanę i Portoryko. 374 tys. biletów zostało sprzedane za 18.200.000 dolarów. Trasa umieszczona została na 15 miejscu najlepiej sprzedających się w USA.

2007: Celestial World Tour | edytuj kod

Podczas Tour Celestial 2007 zespół odwiedził kilka krajów Ameryki Łacińskiej (m.in. Brazylię, Meksyk, Gwatemalę, Panamę, Ekwador) oraz Europy (m.in. Hiszpanię, Rumunię). W Madrycie nagrano płytę DVD nazwaną Hecho en España. W ramach Celestial World Tour 2007 zespół występował od kwietnia do października 2007.

2008: Empezar Desde Cero USA Tour | edytuj kod

Trasa Empezar desde cero tour rozpoczęła się w lutym 2008. Była to trasa przeznaczona dla Ameryki, Europy i Azji. Pierwszym krajem były Stany Zjednoczone, gdzie odbyło się ponad 15 koncertów, następnie zespół kontynuował tournée w Ameryce Łacińskiej, gdzie nagrali swoje DVD Live in Brasilia z udziałem ponad 500 tys. osób. Ostatnim celem była Europa.

2008: Empezar Desde Cero World Tour i Tour del Adiós | edytuj kod

W kalendarzu trasy znalazły się takie kraje, jak: Meksyk, Brazylia, Boliwia, Chile, Ekwador, Stany Zjednoczone (z ponad 15 koncertami w tym kraju), Argentyna, Paragwaj, Peru, Honduras, Salwador, Wenezuela, Gwatemala, Belize, Puerto Rico, Dominikana, Hiszpania, Serbia, Rumunia, Słowenia, Polska i Bułgaria, jednak nie do wszystkich zespół przyjechał. 15 sierpnia 2008 roku grupa ogłosiła separację, a nazwa trasy została zmieniona na Tour del Adiós. Trasa ta rozpoczęła się 21 sierpnia w Madrycie i w ten sposób każdy kraj pożegnał RBD, dla niektórych krajów był to pierwszy i ostatni koncert zespołu. Ostatni koncert odbył się w Madrycie 21 grudnia 2008, nazwany Ich ostatnie pożegnanie. Z powodu zmiany planu tournée, Meksykanie nie doczekali się ostatniego koncertu podczas pożegnalnej trasy.

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Albumy koncertowe | edytuj kod

2005: Tour Generación RBD en Vivo
2006: Live in Hollywood
2007: Live in Rio
2007: Hecho en España
2009: Live in Brasilia
2009: Tournée do Adeus

Single | edytuj kod

Wideografia | edytuj kod

Nominacje do nagród i zdobyte nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d JasonJ. Birchmeier JasonJ., RBD, AllMusic, Cytat:
    Formed: 2004 in Mexico City, Mexico
    Genre: Latin, Pop/Rock
    Styles: Latin Pop, Contemporary Pop/Rock, Pop, Teen Pop
      (ang.).
  2. 4 października – Światowy Dzień RBD | RBD Polonia, rbdpolonia.com [dostęp 2017-11-26]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "RBD" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy