RCD Espanyol


RCD Espanyol w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reial Club Deportiu Espanyol de Barcelonahiszpański klub piłkarski, grający obecnie w Segunda División i mający siedzibę w Barcelonie, stolicy Katalonii. Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Estadi Cornellà-El Prat, który może pomieścić 40 tysięcy widzów.

Spis treści

Sukcesy | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Klub został założony 28 października 1900 jako Sociedad Española de Football. Był to pierwszy klub w Hiszpanii założony przez samych Hiszpanów, w przeciwieństwie do innych klubów (jak chociażby FC Barcelona). Po sześciu latach klub zakończył działalność z powodów finansowych. W 1909 klub został reaktywowany jako Club Deportivo Español. Rok później, podobnie jak kilka innych klubów, został objęty patronatem królewskim i stąd dodano człon Real do nazwy i koronę królewską do herbu. W tym samym roku przyjęto również nowe stroje klubowe. Dotychczasowe żółte zostały zastąpione przez biało-niebieskie, które upamiętniały Rogera de Llurię, średniowiecznego katalońskiego admirała. W 1931, po ogłoszeniu republiki, klub odrzucił człon Real i przyjął nazwę w języku katalońskim Club Esportiu Espanyol. Po wojnie domowej, wskutek zakazu używania języka katalońskiego, klub wrócił do poprzedniej nazwy. W 1995 klub przyjął obecną, katalońską, nazwę.

Espanyol od początku pozostawał w cieniu swojego wielkiego rywala — FC Barcelona. Klub nigdy nie zdobył mistrzostwa, a w Pucharze Króla triumfował zaledwie cztery razy. W europejskich pucharach jedyny poważny sukces to dwa finały Pucharu UEFA w 1988 i 2007.

Sezon po sezonie | edytuj kod

Kibice | edytuj kod

Główna grupa Brigadas Blanquiazules powstała w 1985 roku. Skrajnie prawicowa, składająca się z hiszpańskich fanów tworzona była jako przeciwwaga katalońskiej Barcy. Po przeprowadzce na nowy stadion w 2009 roku zaczęło brakować miejsca na stadionie dla Brigadas Blanquiazules i obecnie nie mają wstępu na stadion jako zorganizowana grupa. Paru członków Brigadasu znajduje się na młynie La Curva a poza tym Brigadas obecnie działa poza stadionem.

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze RCD Espanyol.

Obecny skład | edytuj kod

Stan na 16 lutego 2020

Wypożyczeni | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nacionalistas y antiindependentistas se posicionan en las elecciones de las peñas del Espanyol, autonomico.elconfidencialdigital.com, 26 stycznia 2017 [dostęp 2019-04-28]  (hiszp.).
  2. ArdielA. Almeida ArdielA., Real Madrid vs Espanyol: Previa y Apuestas, bwin.es, 17 lutego 2017 [dostęp 2019-04-28]  (hiszp.).
Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "RCD Espanyol" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy