RIAJ


Recording Industry Association of Japan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z RIAJ) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo

Recording Industry Association of Japan[1] (jap. 日本レコード協会 Nihon Rekōdo Kyōkai; w skrócie RIAJ) – zrzeszenie japońskich wydawców muzyki. Zostało założone w 30 kwietnia 1942 roku[2] jako Japan Phonogram Record Cultural Association, a obecną nazwę przyjęło w 1969 roku[3]. Utworzono je w celu reprezentacji japońskiego przemysłu muzycznego. Od lat 40. XX wieku pełni wiodącą rolę w rozwoju i ekspansji japońskiej kultury muzycznej.

W spełnianiu tejże misji mającej na celu rozwój i poprawę japońskiej kultury muzycznej, RIAJ jest aktywne na wielu polach – w promowaniu popytu i tworzeniu nowych nagrań; w celu zwiększenia ochrony praw autorskich; w celu zapewnienia właściwego wykorzystania nagrań; do prowadzenia badań, zebrania informacji z dokumentów i upowszechniania materiałów dotyczących ewidencji przemysłu; i innych działań mających na celu utrzymanie wytrzymałości i integralności branży. Jednocześnie, jako agencja do spraw kultury, RIAJ jest odpowiedzialne za gromadzenie i dystrybucję wtórnych opłat wykorzystanych zapisów handlowych, nadawania licecencji oraz wynagrodzeń z wypożyczania albumów oraz innych form nośników danych.

Działalność RIAJ uwzględnia promowanie rynku muzycznego, egzekwowanie praw autorskich oraz badania związane z japońskim przemysłem muzycznym. Corocznie publikuje RIAJ Year Book oraz statystyczne podsumowanie każdego roku sprzedaży muzyki.

RIAJ, z główną siedzibą w Minato (Tokio), zrzesza firmy członkowskie oraz członków stowarzyszonych i wspierających. Niektóre firmy członkowskie są japońskimi oddziałami międzynarodowych korporacji z siedzibą w innym miejscu[2].

Związek jest odpowiedzialny za przyznawanie wyróżnień złotej, platynowej i diamentowej płyty singlom, albumom, DVD oraz teledyskom w Japonii.

Spis treści

Dzieje | edytuj kod

Japan Gold Disc Award | edytuj kod

 Osobny artykuł: Japan Gold Disc Award.

RIAJ założyło w 1987 roku galę Japan Gold Disc Award w celu wręczenia wyróżnień i uhonorowania artystów z największą liczbą sprzedanych albumów czy singli w danym roku. Nagrody przyznawane są artystom i produktom muzycznym, które miały ogromny wkład w rozwój przemysłu muzycznego w poszczególnych latach lub zostały uznane na podstawie obiektywnych kryteriów sprzedaży[4].

The Record | edytuj kod

Publikacja informacji na temat przemysłu muzycznego odbywa się poprzez miesięczny biuletyn The Record, który został po raz pierwszy opublikowany w 1956 roku. Jest to rocznik obejmujący różne rodzaje danych związanych z branżą nagraniową w danym roku i RIAJ na stronie internetowej[4].

Certyfikaty | edytuj kod

Nowe kryteria | edytuj kod

Obecnie wszystkie wydawnictwa muzyczne, w tym single, albumy, single digital download znajdują pod tymi samymi kryteriami. W przeciwieństwie do wielu krajów, najwyższe wyróżnienie nie nazywa się diamentowa płyta, czy platynowa płyta, ale "Milion"[5].

Stare kryteria (do czerwca 2003) | edytuj kod

Przed ujednoliceniem kryteriów i wprowadzeniem kategorii teledysków w lipcu 2003 roku, oddzielna skala była wykorzystywana dla świadectwa uzyskania nagrody[6].

Cyfrowe certyfikaty | edytuj kod

Certyfikaty dla piosenek i albumów wydanych cyfrowo zaczęto przyznawać 20 września 2006 roku, wykorzystuje się dane pobrań zbierane od początku 2000 roku. Od 2006 roku do 2013 roku istniały trzy kategorie certyfikatów: Chaku-uta(R) (jap. 着うた(R); pl. „Dzwonek”), Chaku-uta Full (jap. 着うたフル(R)) (tj. pobieranie na telefon) i PC Haishin (jap. PC配信) dla utworów zakupionych przez strony, takie jak iTunes. W styczniu 2014 roku kategorie Chaku-uta, Chaku-uta Full i PC Haishin (single) zostały połączone w celu utworzenia kategorii Single Track (jap. シングルトラック)[7].

Streaming | edytuj kod

Od kwietnia 2020 rroku RIAJ zaczął certyfikować utwory na podstawie odtworzeń (streaming)[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. Home Page (ang.). RIAJ. [dostęp 2015-08-23].
  2. a b Outline (About RIAJ & Our Activities and Objectives) (ang.). Recording Industry Association of Japan. [dostęp 2016-08-23].
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v History (ang.). Recording Industry Association of Japan.
  4. a b Enterprise (ang.). Recording Industry Association of Japan. [dostęp 2016-08-23].
  5. RIAJ: 2011 Million seller list (年度別ミリオンセラー一覧 2011年) (ang.). [dostęp 2012-05-31].
  6. a b c 一般社団法人 日本レコード協会 (jap.). RIAJ. [dostęp 2016-01-19].
  7. 一般社団法人 日本レコード協会 (jap.). RIAJ. [dostęp 2016-01-25].
  8. ストリーミング認定 (jap.). RIAJ. [dostęp 2020-12-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "RIAJ" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy