RTCN Święty Krzyż


Na mapach: 50°51′36,91″N 21°02′54,52″E/50,860253 21,048478

RTCN Święty Krzyż w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 8 lip 2020. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RTCN Święty Krzyż (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż) – wieża o wysokości 157 metrów, zbudowana w 1966 roku. Zlokalizowana jest w Nowej Słupi na Łysej Górze (zwanej także Świętym Krzyżem), ok. 250 metrów od klasztoru. Sygnał radiowy oraz telewizyjny emitowany z wieży swoim zasięgiem pokrywa całe województwo świętokrzyskie i spore fragmenty województw ościennych: podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego i śląskiego.

Dzięki lokalizacji nadajnika na Łysej Górze w zasięgu ośrodka znalazło się blisko 2,5 miliona osób. Odbiór stacji radiowych i telewizyjnych jest możliwy w promieniu ok. 150 km lub większym. Jest to jeden z najlepszych, pod względem powierzchni pokrycia sygnałem, obiektów nadawczych w Polsce i Europie Środkowej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Walory propagacyjne tego miejsca zostały dostrzeżone już wcześniej. Edward Roczniak, członek Ligi Przyjaciół Żołnierza, wygrał w 1957 roku aparat telewizyjny. Wykorzystał wyjazd na Święty Krzyż z Kielc, aby spróbować odbioru telewizji z Warszawy. Próba udała się dobrze, aparat zostawił na Świętym Krzyżu, pod opieką klasztoru, celem dalszych badań.

Kieleccy entuzjaści telewizji wspierali ideę budowy stacji przekaźnikowej na Łysej Górze. Powstał Wojewódzki Komitet Budowy Stacji Przekaźnikowej i rozpoczęto zbierać fundusze na ten cel. Zapadła decyzja o przeprowadzeniu linii elektrycznej od Huty Nowej. Klasztor na budowę linii elektrycznej wyasygnował 32 tysiące złotych. Stacja przekaźnikowa o małym zasięgu na budynku klasztoru ruszyła 15 stycznia 1959 roku.

RTCN Święty Krzyż widziany z rynku w Nowej Słupi Stacja przekaźnikowa na Łysej Górze Widok na stacje nadawczą na Łysej Górze ze Starej Słupi Żelbetowa wieża RTCN Święty Krzyż Model RTCN Święty Krzyż zlokalizowany w Ostrowcu Św.

Społeczeństwo domagało się wybudowania stacji przekaźnikowej o większym zasięgu. Ministerstwo Leśnictwa stanowczo sprzeciwiało się budowie wieży telewizyjnej na Świętym Krzyżu, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To stanowisko popierali miłośnicy Puszczy Świętokrzyskiej. Decyzja premiera Józefa Cyrankiewicza przesądziła sprawę. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 1962 roku. Przygotowanie fundamentów pod wieżę na skalistym podłożu trwało ponad rok. Budowę żelbetowej, wysokiej na 126,5 metra wieży zakończono 22 października 1964 roku. Na niej ustawiona została 39-metrowa część stalowa.

Generalnym wykonawcą obiektu było Kieleckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, a trzon wieży wykonało Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowy Pieców Przemysłowych. Budowę i montowanie aparatury marki „Tesla” zakończono 17 lutego 1966 roku[1]. Koszt budowy wyniósł 60 milionów złotych[2].

Z obiektu korzystają także przemienniki krótkofalarskie o znakach wywoławczych: SR7KI[3], SR7V[4] i SR7UVK-B[5].

Parametry | edytuj kod

 • Wysokość zawieszenia systemów antenowych: radio: 99, 105, TV: 133[6], KF 40, 100, 120 m n.p.t.

Transmitowane programy | edytuj kod

Programy radiowe | edytuj kod

Programy radiowe – cyfrowe | edytuj kod

Programy telewizyjne - cyfrowe | edytuj kod

Nienadawane analogowe programy telewizyjne | edytuj kod

Przekaz analogowy wyłączono 17 czerwca 2013 roku[7].

Analogowe częstotliwości nadawania w systemie VHF w latach 1959-1994 | edytuj kod

Stacje radiowe nadawane w paśmie OIRT | edytuj kod

Przekaz w paśmie OIRT wyłączono 3 stycznia 2000 roku[8].

Przypisy | edytuj kod

 1. Zabytki » Centrum nadawcze. Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. [dostęp 2014-02-19].
 2. S. Miszczak „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”
 3. przemienniki.net - SR7KI.
 4. przemienniki.net - SR7V.
 5. przemienniki.net - SR7UVK-B.
 6. Dane obiektu nadawczego z RadioPolska.
 7. a b Archiwum wykazu - RadioPolska.
 8. Archiwum wykazu - RadioPolska.

Bibliografia | edytuj kod

Dotyczy sekcji Historia

 1. Zabytki » Centrum nadawcze. Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
 2. S. Miszczak „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "RTCN Święty Krzyż" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy