RTL 7


RTL 7 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 lip 2019. Od tego czasu wykonano 6 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RTL 7 – jedna z telewizji komercyjnych nadających w Polsce w latach 1996–2002, uruchomiona przez koncern CLT-UFA (dziś RTL Group) oraz Universal Studios[potrzebny przypis].

Spis treści

Premiera | edytuj kod

RTL 7 uruchomiono 6 grudnia 1996 roku (podczas odliczania do startu leciał utwór The Final Countdown zespołu Europe, a jako pierwszą audycję wyemitowano serial dla dzieci Kacper)[1]. W początkowym okresie działalności, przy tworzeniu programu ramowego, redakcja RTL 7 szczególny nacisk nałożyła na produkcje (programy oraz seriale), których nazwy w jakiś sposób kojarzą się z cyfrą siedem.

Nowe sposoby przekazywania informacji | edytuj kod

RTL 7 zasłynął na polskim rynku głównie z wprowadzania nowych formatów programowych. Jako pierwszy wprowadził program informacyjny „Wydarzenia Dnia – 7 minut”, który w sposób krótki i treściwy przedstawiał aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Program początkowo prowadzili: znany z początków Teleexpressu, Wojciech Reszczyński i obecna prezenterka, dziennikarka i sekretarz programowy stacji TVN24, Danuta Kondratowicz. Nie zabrakło także magazynu sensacji i rozrywki Zoom.

Upadek | edytuj kod

Centrala w Luksemburgu wprowadziła znaczne cięcia budżetowe, przez co finansowanie stacji zostało ograniczone, mimo że przez kilka lat istnienia popularność RTL 7 systematycznie rosła. Z finansowania stacji wycofało się także Universal Studios. 3 kwietnia 2000 roku zdjęto z anteny program informacyjny „7 minut”, a kilka miesięcy później program „Zoom”. Jednocześnie zmieniono oprawę graficzną stacji (która była wzorowana na holenderskim kanale należącym do CLT-UFA pod nazwą Veronica w latach 1996–2001) oraz logo. Stacja chciała w ten sposób odciąć się od swojego starego wizerunku. Produkcja własna kanału została ograniczona do zera. Innym powodem było także przejęcie współpracującego z RTL 7 kanału Nasza TV (oraz przemianowanie na TV 4) przez Polsat. Przez to programy luksemburskiego nadawcy przestały być retransmitowane drogą naziemną po kilku latach współpracy programowej pomiędzy stronami.

Ostatecznie pod koniec 2001 roku telewizja RTL 7 została wykupiona przez polski kapitał – Grupę ITI. 1 marca 2002 roku została zastąpiona telewizją TVN Siedem, nadającą głównie powtórki filmów i seriali z anteny głównej, czyli TVN.

Bloki z kreskówkami | edytuj kod

 • „Kramik z bajkami”
 • „Siódemka dzieciakom”
 • „Odjazdowe kreskówki”

Anime | edytuj kod

Należąca do niemieckiego koncernu RTL Group stacja jako druga po Polonii 1 wprowadziła na polski rynek seriale anime. Znalazły się wśród nich:

Seriale animowane | edytuj kod

Na początku istnienia RTL7 emitowało wiele seriali animowanych:

Seriale | edytuj kod

Pośród seriali można było znaleźć popularne produkcje. Wśród nich znajdowały się m.in.

Telenowele | edytuj kod

Programy informacyjne | edytuj kod

 • Zoom – magazyn sensacji i rozrywki – program, w którym pokazywano reportaże z życia codziennego. Prowadzili go: Artur Sokołowski i Magda Mołek.
 • 7 minut – Wydarzenia dnia – program informacyjny, który w sposób krótki i treściwy przedstawiał aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Emitowany od 1996 do 3 kwietnia 2000 roku. Prowadzili go m.i.n: Magda Mołek, Danuta Kondratowicz, Joanna Rusak, Janusz Zadura i Wojciech Reszczyński.

Produkcja własna | edytuj kod

Oprócz wymienionych wyżej programów „7 minut” i „Zoom”, RTL7 zajmowała się produkcją wielu innych audycji:

Przypisy | edytuj kod

 1. Odliczanie i start kanału, identy, zapowiedzi i reklamy. RTL7 06.12.1996. Pasjonat Nostalgik 2018-07-03.
 2. a b c d e f g h i TV RTL 7 – program telewizyjny z 25 lutego 2002 [w:] Głos Pomorza, 2002, luty, nr 47, s. 16.
 3. a b c d e f g h i RTL 7, Anime News Network.
 4. a b c d e f g h i j k l m n o p TV RTL 7 – program telewizyjny z 12 listopada 2001 [w:] Głos Pomorza, 2001, listopad, nr 263, s. 16.
 5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u SAT-Poland: RTL 7 (29.09.-5.10.).
 6. a b c d e RTL7 – Gazeta Telewizyjna nr 263, wydanie z dnia 10/11/2000, s. 22.
Na podstawie artykułu: "RTL 7" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy