Raúl Reyes


Raúl Reyes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raúl Reyes właściwie Luis Edgar Devia Silva (ur. 30 września 1948 w La Plata w Kolumbii, zm. 1 marca 2008 w Santa Rosa de Sucumbíos w Ekwadorze) – jeden z liderów organizacji partyzanckiej Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC)[1].

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z ubogiej rodziny. Od najmłodszych lat wykazywał marksistowskie poglądy. Jako nastolatek wstąpił do młodzieżówki komunistycznej[1]. W trakcie pracy w fabryce Nestlé w departamencie Caquetá był liderem związku zawodowego[1]. W latach 70. pełnił funkcję miejskiego radnego we Florencia[1]. Pod koniec lat 70. dołączył do Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC)[1]. Przez pewien czas miał rzekomo przebywać w Europie Wschodniej[1]. Po powrocie do kraju ożenił się z Glorią Marín, córką lidera FARC, Manuela Marulandy[1]. Uczestniczył w rozmowach pokojowych z rządem, uchodził za rzecznika rebeliantów[1].

Został zabity 1 marca 2008 roku w wyniku operacji wojskowej rządu. Siły rządowe w czasie ofensywy przekroczyły granicę Ekwadoru, co wywołało kryzys dyplomatyczny w Ameryce Łacińskiej[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h Raúl Reyes (ang.). theguardian.com. [dostęp 2017-09-09].
  2. Maciej Stasiński: Kolumbia: Chavez brał pieniądze od terrorystów z FARC, a potem wsparł ich 300 mln dolarów (pol.). wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 2017-09-06].
  3. Colombia neighbours deploy troops (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2017-09-06].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Raúl Reyes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy