Radar O’Reilly


Radar O’Reilly w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Eugene „Radar” O’Reilly - postać fikcyjna. Kapral (przez jeden odcinek podporucznik) służący jako pisarz kompanijny w szpitalu polowym MASH 4077 podczas wojny w Korei. Jeden z głównych bohaterów filmu Roberta Altmana MASH i nakręconego po jego sukcesie serialu telewizji CBS pod tym samym tytułem. Jego literackim pierwowzorem był bohater książki Richarda Hookera M*A*S*H: A Novel About Three Army Doctors.

Zarówno w serialu jak i w filmie w jego rolę wcielił się Gary Burghoff.

Radar O’Reilly pochodzi z miasteczka Ottumwa w stanie Iowa. Po śmierci ojca wychowywała go matka Edna i wujek Ed, którzy wspólnie prowadzili farmę. Służba w armii była spełnieniem marzeń a jednocześnie szansą na stanie się „prawdziwym mężczyzną” - O’Reilly w filmie nie ukończył 20 lat, w stosunku do kobiet wykazywał zaś wielką nieśmiałość.

Przydomek „Radar” O’Reilly zdobył dzięki niezwykłej umiejętności przewidywania zdarzeń i czytania w myślach. Potrafił powtórzyć rozkaz, zanim ten został wypowiedziany, czy odpowiednio wcześniej ostrzec przed przybyciem helikopterów z rannymi.

Jest najbardziej niespójną postacią w całym MASH. Raz przedstawia go się jako cwaniaka, który opanował wszystkie tajniki wojskowej biurokracji i to on, a nie podpułkownik Henry Blake czy pułkownik Sherman Potter faktycznie kieruje szpitalem. Radar dzięki sprytowi i znajomościom potrafi np. załatwić transport zaopatrzenia, uchronić szpital przed ostrzałem własnej artylerii albo sprawnie spreparować przepustki. Świetnie gra w pokera. Uczestniczy w intrygach, które przeciwko Frankowi Burnsowi knuli Hawkeye Pierce razem z Trapperem McIntyre czy B.J. Hunnicuttem. W innych odcinkach Radar przedstawiony jest jednak jako naiwne i wstydliwe wyrośnięte dziecko. Symbolem infantylizmu był pluszowy miś, z którym Radar spał.

Gary Burghoff zrezygnował z występowania w serialu po nakręceniu 7 sezonu. Jak sam wspominał, kiedyś podczas kąpieli w basenie zamarł na dźwięk nadlatującego helikoptera (tak samo reagował filmowy Radar). Uznał wówczas, że za bardzo utożsamia się z rolą i że nadszedł czas na zmiany. Prawie 40-letniemu wówczas Burghoffowi coraz trudniej było grać rolę młodszego o 20 lat chłopaka.

W serialu Radara zwolniono do cywila z powodu śmierci wujka Eda. Musiał wrócić do USA, by opiekować się owdowiałą matką. W szpitalu wyprawiono mu huczne pożegnanie, ale imprezę przerwało przybycie transportu z rannymi żołnierzami. Wyjeżdżając, Radar pozostawił w szpitalu swego misia - na znak, że pobyt w Korei zrobił z niego prawdziwego mężczyznę, o czym od dawna marzył.

Na podstawie artykułu: "Radar O’Reilly" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy