Radek Miszczak


Radosław Miszczak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Radek Miszczak) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radosław Miszczak[a] (ur. 12 marca 1984 we Wrocławiu) – polski przedsiębiorca branż kreatywnych, specjalizujący się w nowych technologiach i muzyce; aktywista muzyczny.

Spis treści

Biogram | edytuj kod

Jako specjalizujący się w czarnych brzmieniach dziennikarz zadebiutował w roli pomysłodawcy i prowadzącego pionierskiego bloga muzycznego dobry.numer (2001-2002), a także jako szef działu muzycznego – nieistniejącego już dziś – portalu www.hiphop.pl (2001-2003). W latach 2003-2007 stale współpracował z MTV Polska; był copywriterem serwisów Yo! MTV Raps, MTV Clubbit, MTV Freestyle, MTV Rap Pakamera i MTV N-Style.

Od 2001 roku jego teksty pojawiały się na łamach takich magazynów, jak Klan, Brain Damage, Steez, HIRO, Dos Dedos, Ślizg, Exklusiv, Magazyn Miasta Ciuchów Cropptown.

W 2003 roku założył razem z Tomaszem Chołastem Agencję Joytown, zajmującą się organizacją i promocją imprez klubowych, koncertów, festiwali. Od 2003 roku jest polskim promotorem odbywającego się w czeskim mieście Hradec Králové festiwalu Hip Hop Kemp: największej imprezy kultury hip-hop w Europie Środkowej i Wschodniej. W latach 2004-2006 odpowiedzialny był za promocję w Polsce innego czeskiego festiwalu – dedykowanego niezależnemu rapowi Urban Rapublic, zaś od 2009 roku reprezentuje w Polsce wielokrotnie nagradzany gigantyczny festiwal brzmień rockowych i elektronicznych Rock for People. W 2008 roku był rzecznikiem prasowym festiwalu muzycznego czarnych brzmień Wrocław 2012 oraz polskiej edycji międzynarodowego festiwalu muzyki elektronicznej Creamfields. Od 2006 roku jest współorganizatorem największej imprezy klubowej w Polsce – WOW! Wielkie Otrzęsiny.

Jest pomysłodawcą, redaktorem prowadzącym oraz współautorem leksykonu muzyki hip-hop Beaty, rymy, życie (wyd. Kurpisz, 2005)[1], który trafił do sklepów w grudniu 2005 roku. Jego współautorami są Andrzej Cała oraz Burbon i Tymek – odpowiedzialni za francuski hip-hop i Tymon Smektała, który zredagował hasła o polskim rapie. Wstęp do książki napisał Druh Sławek. Encyklopedyczne wydawnictwo zbiera historię muzyki rap oraz profile niemalże 1000 jej czołowych twórców. Leksykon uhonorowano nagrodą Książki miesiąca w Telewizji Polskiej. Jego nakład został wyczerpany i obecnie jest białym krukiem na aukcjach internetowych.

Kontynuacją książki jest Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul[2], którego Miszczak jest współautorem, redaktorem prowadzącym, a także wydawcą. Pozostałymi autorami są Andrzej Cała, Hirek Wrona oraz Agnieszka Mańczak. Książka ukazała się w listopadzie 2008 roku i zawiera profile 450 wykonawców ze sceny "czarnych brzmień" r&b i soul, w tym ponad dwudziestu legend gatunków.

W 2008 roku uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dzienne studia realizował na kierunku Stosunki Międzynarodowe, specjalność: Media i Komunikowanie, a pracę dyplomową poświęcił analizie związków pomiędzy organizacją wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych a stymulowaniem turystyki w miastach.

W 2009 roku wygrał polski etap prestiżowego międzynarodowego konkursu dla przedsiębiorców branży muzycznej – International Young Music Entrepreneur 2009 Award[3], organizowanego przez British Council.

W latach 2010-2012 wydawał wrocławską edycję ogólnopolskiej Koperty Kulturalnej POKA POKA[4].

Od marca 2011 r. dyrektor zarządzający agencji interaktywnej Joy Intermedia[5], której podlega specjalistyczna dywizja Rocket Media[6], zajmująca się pozycjonowanie stron w internecie.

Hobbystycznie didżej, związany przede wszystkim z wrocławskimi klubami Szajba, Salvador i Gradient.

Bibliografia | edytuj kod

  • Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop; razem z: Andrzej Cała; wyd. Kurpisz (2005); ​ISBN 83-89738-75-9
  • Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul; razem z: Andrzej Cała, Hirek Wrona; Agencja Joytown (2008); ​ISBN 978-83-926931-0-9

Uwagi | edytuj kod

  1. Używa zdrobnienia swego imienia: Radek Miszczak.

Przypisy | edytuj kod

  1. Beaty Rymy Życie Leksykon Muzyk Hip-Hop
  2. Dusza, Rytm, Ciało - Leksykon Muzyki R&B I Soul - Home
  3. Poznaj finalistę krajowego etapu konkursu IYME’2009 - British Council - Poland
  4. POKA POKA
  5. Joy Intermedia
  6. Rocket Media
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Radek Miszczak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy