Rafał Chyliński


Rafał Chyliński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rzeźba bł. Rafała Chylińskiego na łódzkim cmentarzu w Łagiewnikach

Rafał Chyliński (właśc. Melchior Chyliński; ur. 6 stycznia 1694[1] we wsi Wysoczka, zm. 2 grudnia 1741 w Łagiewnikach, obecnie część Łodzi) – polski duchowny zakonu franciszkanów konwentualnych, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Melchior (późniejszy o. Rafał) urodził się w rodzinie drobnej szlachty wielkopolskiej. Jego rodzicami byli Jan Arnolf Chyliński i Marianna Małgorzata z Kierskich. Wychowany religijnie przez matkę, od dziecka okazywał pobożność i miłosierdzie dla biednych. Uczył się w szkole jezuitów w Poznaniu. W 1712 roku zaciągnął się do wojska, jako zwolennik króla Stanisława Leszczyńskiego. Został oficerem i komendantem chorągwi. W 1715 r. opuścił wojsko i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 26 kwietnia 1716 roku, a w czerwcu 1717 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

O. Rafał posiadał zdolność łączenia posługi misyjnej z życiem ascetycznym. Był cenionym spowiednikiem, kaznodzieją i opiekunem cierpiących, ubogich i opuszczonych. Jego pobożność oraz miłosierdzie już za życia zjednały mu opinię świętości. Ostatnie piętnaście lat przebywał kolejno w Warce, w Krakowie i w Łagiewnikach, które stały się później dzielnicą Łodzi. W roku 1729 przebywał w Warce w kościele i klasztorze ojców Franciszkanów. W czasie epidemii (1736–1738) udał się do Krakowa, by tam służyć chorym.

Choroba i przedwczesna śmierć przerwała jego posługę ubogim i chorym. O. Rafał zmarł mając 47 lat. Jego ciało spoczywa w klasztorze Franciszkanów w Łagiewnikach. Warte zanotowania są cudowne zdarzenia za jego pośrednictwem.

Kult | edytuj kod

Wkrótce po śmierci o. Rafała, osoby modlące się na jego grobie zaczęły otrzymywać różne łaski. Spowodowało to liczne pielgrzymki do jego grobu w Łodzi-Łagiewnikach. Następnie wszczęto proces beatyfikacyjny. 9 czerwca 1991 roku w Warszawie, w Parku Agrykola, papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Wspomnienie liturgiczne bł. Rafała Chylińskiego w Kościele katolickim obchodzone jest 2 grudnia.

W 20 rocznicę beatyfikacji Rafała Chylińskiego, w gminie Buk zapoczątkowana została przez pasjonatów biegania z Bukowskiego Klubu Biegacza (Tomasz Giełda, Henryk Rogoziński, Marian Szymański) wraz z Parafią w Buku oraz Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury impreza pod nazwą "Przełaj Parafialny im. Błogosławionego Rafała Chylińskiego". Uczestnicy (rowerzyści, biegacze i piechurzy w wieku od kilku miesięcy do ponad 80 lat) ruszają spod bukowskiego kościoła i pokonując 3,5 kilometrową trasę, którą chadzał Rafał Chyliński, docierają pod jego pomnik w Wysoczce, gdzie po krótkiej modlitwie i kilku słowach z historii, uczestnicy tą samą trasą wracają pod kościół w Buku, gdzie każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy medal i poczęstunek. Impreza odbywa się co rok na przełomie czerwca i lipca i stanowi ważny element w integracji społeczności (nie tylko lokalnej). Odbyło się już jej 6 edycji.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Liber Magistralis Novitiorum Zakonu braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie podaje: 8 stycznia 1690.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Rafał Chyliński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy