Rafał Delekta


Rafał Delekta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rafał Jacek Delekta (ur. 14 sierpnia 1957 w Krakowie) – polski dyrygent, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy w 1990 r., profesor sztuk muzycznych (od 2008), dziekan (2005–2012) wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kierownik katedry dyrygentury na tymże wydziale[1], od 2012 roku prorektor[2].

Jest synem Franciszka Delekty, tenora i pedagoga AM w Krakowie oraz Izabeli Delekty-Wicińskiej, krakowskiej malarki i aktorki. Dyplom dyrygenta uzyskał w 1981 r., będąc uczniem Jerzego Katlewicza. Pracował w Operze Krakowskiej oraz prowadził orkiestrę symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowej Hucie.

Zdobył I nagrodę na konkursie w ramach Festiwalu Jugend und Musik w Wiedniu (1989). Dyrygował dziełami Krzysztofa Pendereckiego na festiwalu w Lusławicach i Krakowie. Prowadził stałą działalność koncertową z orkiestrami w Polsce, na Węgrzech, Czechosłowacji, RFN, Francji. Z orkiestrą PRiTV w Krakowie i WOSPRiTV w Katowicach dokonywał licznych archiwalnych nagrań.

W końcu lat 80. XX wieku przybył do Bydgoszczy, gdzie został kierownikiem artystycznym Państwowej Opery. Po odejściu dotychczasowej dyrektor Opery – Alicji Weber, od maja do października 1990 r. pełnił funkcję p.o. dyrektora tej instytucji. Jego celem było podniesienie poziomu artystycznego instytucji i przygotowanie zespołu do pracy w nowym gmachu opery. Jednak powodowany trudną sytuacją ekonomiczną, musiał zrezygnować z dużych ambicji artystycznych. Opera bydgoska grała wówczas prawie wyłącznie spektakle „frekwencyjne”, zaś nowe premiery przygotowywano na zamówienie impresaria niemieckiego. Znaczącym wydarzeniem była prezentacja spektakli: „Madame Butterfly” G. Pucciniego i „Zemsty nietoperza” J. Straussa na XXIII Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy.

W październiku 1990 r. zrezygnował z posady dyrektora Opery w Bydgoszczy i kontynuował swą karierę w Krakowie na Akademii Muzycznej. Oprócz pracy naukowej i pedagogicznej dyryguje koncertami, operami, oratoriami, musicalami. W jego dorobku artystycznym znajduje się praca w kraju i za granicą z najwybitniejszymi solistami, kompozytorami, dyrygentami.

W 2009 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

Spis treści

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty z Katarzyną z Bobaków, ma syna Lucjana, zmarłą w 2005 roku córkę Michalinę oraz córkę Katarzynę z poprzedniego związku.

Przypisy | edytuj kod

  1. Organizacja uczelni / Wydziały / Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej na stronach AM w Krakowie. amuz.krakow.pl/. [dostęp 2009-05-06].
  2. Władze na stronach AM w Krakowie. amuz.krakow.pl/. [dostęp 2012-09-06].
  3. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-05-30].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Rafał Delekta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy