Rafał Kotomski


Rafał Kotomski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rafał Kotomski (ur. 1963) – polski pisarz, dziennikarz i rysownik.

Dorobek | edytuj kod

Jest autorem tomu opowieści Dwóch morderców w podróży (wydawnictwo Replika 2009) oraz psychologicznych powieści grozy Ostrze (wydawnictwo Replika 2010) i Lament Sieny (wydawnictwo Zysk i Spółka 2011). Akcje obu książek rozgrywają się w późnobarokowych realiach drugiej połowy XVIII stulecia. Łączy je osoba głównego bohatera, arystokraty Ludwika Fryderyka Mercatora. Ostatnią planowaną z cyklu książką będzie „Królestwo cnoty i występku”, którego akcję autor umieścił w Bohemii czyli Czechach, a główną scenerią zmagań Mercatora ze złem będzie tym razem piękne, północnoczeskie uzdrowisko Kuks, założone w XVII wieku przez hrabiego Antonina von Sporcka.

Recenzując „Ostrze” portal „Zbrodnia w bibliotece” napisał: O epoce przednowoczesnej autor mówić potrafi, nawet jeśli nie wspiera się konkretami historycznymi i geograficznymi. Akcja Ostrza rozgrywa się bowiem w bliżej niesprecyzowanym miejscu i czasie – domyślać się tylko możemy, że jest wiek XVIII, a bohaterowie zamieszkują jakieś południowoeuropejskie księstwo. Przy czym największy nacisk pisarz kładzie na swego rodzaju wiwisekcję przemiany, która rozpoczęła się w nas mniej więcej w okresie Oświecenia[potrzebny przypis].

Kotomski jest autorem ilustracji do Dwóch morderców w podróży. Publikował w tygodniku „Gazeta Polska”, w latach 2007–2009 był wydawcą głównego wydania „Wiadomości” w TVP1. Zrealizował godzinny dokument Trzydziestego maja, sześćdziesiątego roku o obronie Domu Katolickiego w Zielonej Górze 30 maja 1960.

W 2015 ukazała się powieść "I wszystko marność" (wyd. Contact, Poznań), w której rzeczywistość i kontekst historyczny mieszają się z literacką fikcją i deformacją obrazu. W 2019 roku ukazała się kolejna książka Kotomskiego - "Podręczna księga emblematów", zawierająca kilkadziesiąt rysunków i tekstów literackich autora. Książka zainicjowała istnienie oficyny wydawniczej Król Book, której właścicielem jest znany grafik, profesor warszawskiej ASP i jeden z klasyków polskiego plakatu, Lech Majewski.

Rafał Kotomski od 1984 rysuje i maluje. Swoje prace pokazywał m.in. w Amsterdamie, Berlinie, Wrocławiu i Lesznie. Od 2015 jest współtwórcą i dyrektorem odbywającego się w Lesznie festiwalu Leszno Barok Plus (www.lesznobarokplus.pl). Razem z żoną, Julią Sawicką - Kotomską, wokalistką, pianistką i kompozytorką jazzową, Rafał Kotomski jest pomysłodawcą projektu artystycznego "Jestem z Doliny Bobru", realizowanego w leżącym w Kotlinie Jeleniogórskiej Wleniu i okolicach od 2018. Od maja 2017 Rafał Kotomski jest dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP 3 Warszawa. W stacji tej był twórcą koncepcji takich programów, jak "Dwie stolice", "Gra Warszawa" oraz koncertów i spektakli  "Gwiazda dziwnie jaskrawa", "Vołosi. Koncert na Boże Narodzenie", "Śmierć i dziewczyna. Stare Miasto'44 in memoriam".

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Rafał Kotomski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy