Rafał Murawski

Rafał Murawski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rafał Murawski (ur. 9 października 1981 w Malborku) – polski piłkarz, który występował na pozycji pomocnika. W latach 2006–2012 reprezentant Polski.

Spis treści

Kariera klubowa | edytuj kod

Rafał Murawski w barwach Rubina Kazań (2010)

Rafał Murawski jest wychowankiem MRKS Gdańsk. Następnie grał w KS Królewskim Gdańsk od 1992 do 1999 i od czerwca 1999 w juniorach starszych Gedanii Gdańsk, gdzie został wypatrzony przez członków sztabu Arki Gdynia. W brawach drużyny z Trójmiasta występował na trzecim, a później na drugim szczeblu rozgrywek przez niecałe sześć sezonów. Następnie trafił do ekstraklasowego klubu Amica Wronki. Po fuzji Amiki z Lechem Poznań, automatycznie stał się zawodnikiem tego drugiego klubu. 2 października 2008 roku zdobył bramkę decydującą o awansie Lecha do fazy grupowej Pucharu UEFA w ostatniej minucie dogrywki. Był to jednocześnie tysięczny gol dla polskich drużyn w europejskich pucharach. Podczas letniego okienka transferowego 2009/2010 został sprzedany do rosyjskiego Rubina Kazań. Według nieoficjalnych informacji transfer Murawskiego kosztował mistrza Rosji 3,2 mln euro. Z nowym klubem związał się trzyletnim kontraktem. W rosyjskiej lidze zadebiutował 16 sierpnia 2009, wchodząc na boisko w 60. minucie spotkania z Terekiem Grozny. Mecz zakończył się wygraną Rubina 4:0. Po spędzeniu w Rosji półtora sezonu zawodnik powrócił do Polski – jak sam tłumaczył, z powodów rodzinnych. 24 stycznia 2011 roku podpisał 3,5-letni kontrakt ze swoim poprzednim klubem – Lechem Poznań. Suma transferu wyniosła ok. 1 mln euro. Przez lata był podstawowym zawodnikiem, a także kapitanem poznańskiej drużyny. Zimą 2014 roku wespół z Bartoszem Ślusarskim w wyniku konfliktu ze sztabem szkoleniowym został dyscyplinarnie zesłany do rezerw[1]. 21 lutego tego samego roku rozwiązał kontrakt z drużyną z Wielkopolski[2], a cztery dni później podpisał 2,5-letni kontrakt z Pogonią Szczecin[3].

Kariera reprezentacyjna | edytuj kod

W reprezentacji Polski zadebiutował 2006-11-1515 listopada 2006 roku w meczu eliminacji do Euro 2008 przeciw Belgii, a pierwszego i jedynego gola strzelił 2007-11-2121 listopada 2007 w meczu tychże eliminacji przeciw Serbii. 2 lata później uczestniczył w samej imprezie, podczas której wystąpił w dwóch meczach prowadzonej przez Leo Beenhakkera reprezentacji. W spotkaniu z Chorwacją przebiegł największy dystans spośród wszystkich polskich piłkarzy. W 2012 został powołany przez selekcjonera kadry Franciszka Smudę na Euro 2012. Podczas turnieju wystąpił we wszystkich trzech meczach grupowych, a po turnieju był uważany za jednego z winnych porażki w fazie grupowej. Ostatni mecz rozegrał 12 października przeciw RPA. W sumie w koszulce z orłem na piersi zaliczył 48 występów.

Statystyki kariery klubowej | edytuj kod

Statystyki kariery reprezentacyjnej | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

1. Rafał Murawski i Bartosz Ślusarski przesunięci do rezerw Lecha. 90minut, 2014-01-20. [dostęp 2014-07-01].
  2. Rafał Murawski rozwiązał kontrakt z Lechem. 90minut, 2014-02-21. [dostęp 2014-07-01].
  3. Transfer nr 5: Rafał Murawski. Pogoń Szczecin, 2014-02-25. [dostęp 2014-02-25].