Rafał Staszewski


Rafał Staszewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rafał Staszewski podczas uroczystej promocji drugiej części książki "Świętokrzyskim szlakiem" w grudniu 2016 roku.

Rafał Staszewski (ur. 1977 w Klimontowie) – polski dziennikarz, regionalista, działacz społeczny, autor tekstów piosenek.

Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2002 roku związany z Tygodnikiem Nadwiślańskim. Publikował również na łamach „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. Laureat „Złotego Pióra” – nagrody marszałka województwa świętokrzyskiego oraz wyróżnienia „Mater Verbi”. W 2012 roku otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury II stopnia[1]. Jest pomysłodawcą i organizatorem Pikniku Rycerskiego w Ossolinie, gali „Kryształowego Berła”[2] oraz kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach pod Sandomierzem. Dwukrotnie – w 2012 i 2013 roku – otrzymał „Dyliżans”, najważniejszą nagrodę w polskim country za teksty utworów które wybrane zostały piosenkami roku. Piosenki jego autorstwa kilkakrotnie nagradzane były również na Międzynarodowym Festiwalu Piknik Country w Mrągowie[3]. W swoim repertuarze mają je m.in. zespół Babsztyl oraz Cezary Makiewicz. W 2015 roku ukazała się jego książka „Świętokrzyskim szlakiem – ludzie, miejsca, wydarzenia”[4]. Rafał Staszewski jest prezesem zarządu Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin” oraz Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Regionu „Na styku trzech krain”.

Publikacje | edytuj kod

  • Świętokrzyskim szlakiem – ludzie, miejsca, wydarzenia (2015)
  • Świętokrzyskim szlakiem cz. II (2016)

Przypisy | edytuj kod

  1. Rafał Staszewski ze Świętokrzyską Nagrodą Kultury. [dostęp 2015-08-29].
  2. Ossolin: Wiktor Zborowski z Kryształowym Berłem. Radio Leliwa. [dostęp 2015-08-29].
  3. Babsztyl – NEWS. www.babsztyl.com. [dostęp 2015-08-29].
  4. Rafał Staszewski promuje książkę w Klimontowie. [dostęp 2015-08-29].
Na podstawie artykułu: "Rafał Staszewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy