Rafał Tataruch


Rafał Tataruch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rafał Tataruch (ur. 1 lipca 1975 w Nysie) – polski doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, profesor nadzwyczajny Politechniki Opolskiej, specjalizujący się w lekkiej atletyce, treningu sportowym i antropomotoryce; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Opolską.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1975 roku w Nysie. Uczęszczał do Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielicach w latach 1982-1990, a następnie do Technikum Elektroniczno-Elektryczne w Kędzierzynie-Koźlu, które ukończył w 1995 roku, zdobywając tytuł technika elektromechaniki[1]. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym, podjął studia na kierunku wychowanie fizyczne na Politechnice Opolskiej, które ukończył w 2000 roku magisterium. W 2001 roku został zatrudniony jako asystent w Zakładzie Sportów Indywidualnych Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na swojej macierzystej uczelni[2]. W 2005 roku, na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF w Katowicach obronił pracę doktorską Kondycyjne i koordynacyjne uwarunkowania umiejętności ruchowych studentów wydziału wychowania fizycznego, napisanej pod kierunkiem prof. Joachima Raczka[3]. i uzyskał stopień naukowy doktora o specjalności antropomotoryka. Pracę habilitacyjną pt. "Optymalizacja treningu w rzucie dyskiem na różnym poziomie zaawansowania sportowego" obronił w 2012 roku uzyskując stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. Wcześniej w 2003 roku uzyskał dyplom trenera II klasy z lekkoatletyki na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 2008 roku uzyskał dyplom trenera I klasy a w 2012 roku trenera klasy Mistrzowskiej w lekkiej atletyce. Na opolskiej politechnice prowadzi zajęcia z siłowych form aktywności ruchowej, lekkoatletyki oraz antropomotoryki[2]. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytut Wychowania Fizycznego PO[4]. W swojej pracy zajmuje się także działalnością organizacyjną. Od 1998 roku jest członkiem Rady Wydziału WFiF PO. W latach 2002-2006 był koordynatorem planów zajęć prowadzonych na tym wydziale, a następnie od 2006 do 2008 roku zastępcą dyrektora Instytutu Wychowania Fizycznego. W altach 2008 - 2012 roku pełnił funkcję prodziekana do spraw organizacyjnych Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO a od 2013 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu. W tym czasie był organizatorem wielu konferencji i warsztatów metodycznych dla młodych pracowników naukowych swojego wydziału oraz nauczycieli wychowania fizycznego[2]. Pracuje również jako trener lekkiej atletyki w AZS Politechniki Opolskiej a od 2010 roku jako trener kadry narodowej juniorów i młodzieżowców w rzucie dyskiem.

Mieszka obecnie w Opolu. Jest żonaty i ma dwóch synów[2]

Dorobek naukowy | edytuj kod

Jego zainteresowania naukowe związane są z kondycyjnymi i koordynacyjnymi zdolnościami motorycznymi. Jest autorem blisko 30 publikacji w czasopismach krajowych oraz zagranicznych, a także współautorem 1 monografii i 1 podręcznika. Do ważniejszych jego publikacji należą[5]:

  • Physical condition and coordination as determinants of motoric skills of students of physical education, Opole 2008.
  • Wykorzystanie badań naukowych w wychowaniu fizycznym i sporcie : praca badawcza z 4 obszarów aktywności ruchowej: "sport, wychowanie fizyczne, rekreacja i fizjoterapia", Opole 2008, współredaktor: Janusz Iskra.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane na podstawie wykazu absolwentów obu szkół
  2. a b c d Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 37.
  3. Kondycyjne i koordynacyjne uwarunkowania umiejętności ruchowych studentów wydziału wychowania fizycznego w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-04-14].
  4. Dr hab. Rafał Tataruch, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-04-14] .
  5. Dane na podstawie Katalogu BN w Warszawie.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Rafał Tataruch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy