Rage Against the Machine


Rage Against the Machine w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rage Against the Machine (w skrócie: Rage lub RATM) – amerykański zespół rapcore’owy.

Muzykę RATM można określić jako mieszankę rapu, hard rocka, punku i funku. Wizytówką zespołu jest charakterystyczny wokal Zacka de la Rocha. Charakteryzuje się rapowymi naleciałościami, jak również stylizacjami wokalnymi opartymi na eksperymentach Toma Morello z brzmieniem gitary. Zespół znany z widowiskowych koncertów, również u boku takich zespołów jak U2 oraz Wu-Tang Clan. 21 czerwca 1994 wystąpili w Warszawie (support grał Kazik Na Żywo).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół został założony w Los Angeles w 1991 przez gitarzystę Toma Morello i wokalistę Zacka de la Rocha. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu piosenki grupy Inside Out, w której występował de la Rocha. Tom Morello mówiąc o nazwie, powiedział, że maszyną może być wszystko, od policji na ulicach Los Angeles, która katuje kierowców, po władzę, która robi z ludzi bezmyślne roboty.

Zespół był jedną z pierwszych i najważniejszych grup rapcore’owych lat 90. Członkowie RATM są znani ze swoich lewicowych poglądów politycznych, którym dają wyraz w tekstach piosenek, w wywiadach itp. Wspierają różne inicjatywy, m.in. uwolnienia skazanego na śmierć Mumię Abu-Jamala, wyrażają poparcie dla meksykańskich zapatystów.

Zack de la Rocha opuścił zespół 18 października 2000, ponad miesiąc przed wydaniem płyty Renegades. Powodem odejścia wokalisty były różnice koncepcyjne członków zespołu. Zespół oficjalnie rozpadł się niedługo po tym wydarzeniu. Zack de la Rocha rozpoczął współpracę z wykonawcami ze sceny hip-hopowej, m.in. DJ Shadow, z którym nagrał w 2003 piosenkę „March of Death”, stanowiącą protest wobec wojny w Iraku. Pozostali członkowie zaprosili do współpracy wokalistę zespołu Soundgarden Chrisa Cornella, tworząc nową grupę Audioslave, która rozpadła się w 2007 roku.

W tym samym roku nastąpiła reaktywacja RATM w oryginalnym składzie. Kwartet wystąpił na festiwalu Coachella, który odbył się w dniach 27-29 kwietnia 2007 w Indio w stanie Kalifornia. Od tamtego czasu grupa regularnie koncertuje.

W 2012 roku miało miejsce 20-lecie wydania pierwszego albumu zespołu, Rage Against the Machine. 23 listopada tegoż roku wydana została jubileuszowa remasterowana wersja albumu, zawierająca dodatkowo m.in. oryginalne demo płyty, DVD z nagraniami występów na żywo i zdjęcia zespołu z początku lat 90[3].

Na rok 2020 zapowiedziano reaktywację zespołu i trasę koncertową[4].

Skład zespołu | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Rage Against the Machine.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Rage Against the Machine w All Music Guide (ang.). [dostęp 10 grudnia 2007].
  2. Rage Against the Machine w serwisie Real.com (ang.). [dostęp 10 grudnia 2007].
  3. Rage Against the Machine XX (ang.). [dostęp 2012-11-23].
  4. Powrót Rage Against The Machine oficjalnie potwierdzony | RockMetalNews, 3 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-12]  (pol.).
  5. Kerrang winners This year's awards knees-up attended by Metallica, Slipknot and Carl Barat (ang.). www.bbc.co.uk. [dostęp 2016-01-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół rockowy):Kontrola autorytatywna (Zack de la Rocha):Kontrola autorytatywna (Tom Morello):Kontrola autorytatywna (Tim Commerford):Kontrola autorytatywna (Brad Wilk):
Na podstawie artykułu: "Rage Against the Machine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy