Rajd Szwecji 2011


Rajd Szwecji 2011 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Petter Solberg podzcas rajdu Szwecji

Rajd Szwecji był 1. rundą Rajdowych Mistrzostw Świata 2011. Rajd odbył się w dniach 10–13 lutego, jego bazą było Karlstad. Rajd był także 1. rundą Mistrzostw Świata Samochodów Produkcyjnych (PWRC).

Rajd ten był pierwszą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata, w której kierowcy ścigali się nowymi autami z silnikami o pojemności 1,6 litra, zbudowanymi zgodnie z nową specyfikacją WRC.

Kolejną nowością na sezon 2011 było przeprowadzenie Power Stage, czyli odcinka specjalnego ostatniego dnia rajdu transmitowanego na żywo w telewizji, podczas którego można zdobyć dodatkowe punkty za trzy pierwsze miejsca (3–2–1) do klasyfikacji generalnej.

Rajd wygrał Mikko Hirvonen było to jego 13. zwycięstwo w karierze, drugie z rzędu w Rajdzie Szwecji. Drugie miejsce zajął Mads Østberg, było to jego pierwsze miejsce na podium w karierze. Podium uzupełnił Jari-Matti Latvala. Na czwartym miejscu uplasował się Sébastien Ogier, który zwyciężył dodatkowo w Power Stage. Petter Solberg spadł z czwartego na piąte miejsce, ponieważ stracił prawo jazdy przed rozpoczęciem ostatniego odcinka, zamienił się miejscami ze swoim pilotem Chrisem Pattersonem, który musiał poprowadzić samochód. Przyczyną tego niecodziennego zdarzenia było przekroczenie przez Solberga dopuszczalnej prędkości na dojazdówce pierwszego dnia rajdu. Od tego momentu mógł jeszcze przez 48 godzin prowadzić samochód, czas ten upłynął przed rozpoczęciem Power Stage.

Spis treści

Klasyfikacja ostateczna | edytuj kod

  1. Litera M przy oznaczeniu grupy do której należy samochód oznacza, iż tylko ci kierowcy zdobywali punkty dla swoich zespołów liczonych w klasyfikacji producentów na koniec sezonu.

Odcinki specjalne | edytuj kod

Power Stage | edytuj kod

Klasyfikacja po 1 rundzie | edytuj kod

Kierowcy | edytuj kod

Producenci | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Rajdowe Mistrzostwa Świata 2011 Rajd Szwecji
Na podstawie artykułu: "Rajd Szwecji 2011" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy