Rajdowe Mistrzostwa Świata 1978


Rajdowe Mistrzostwa Świata 1978 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fiński kierowca Markku Alén jadący Fiatem 131 Abarth podczas wygranego Rajdu Finlandii w roku 1978

Rajdowe Mistrzostwa Świata w roku 1978 były 6 sezonem Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Sezon składał się z 19 rajdów. We wszystkich rajdach byli punktowani kierowcy, ale tylko w 11 z 19 były punktowane zespoły. Najlepszym kierowcom rajdowym w roku 1978 (FIA Cup for Rally Drivers) został fiński kierowca Markku Alén startujący samochodami Fiat 131 Abarth i Lancia Stratos HF, drugi był Francuz Jean-Pierre Nicolas, a trzeci Fin Hannu Mikkola. Tytuł konstruktorów wygrał Fiat przed Fordem i Oplem.

Spis treści

Kalendarz[1] | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Klasyfikacja zespołowa | edytuj kod

W sezonie 1978 system punktacji producentów taki jak w roku 1977. Składał się on z dwóch grup punktacji, które do siebie dodawano.

Wpierw punkty dla producenta zdobywał najwyżej sklasyfikowany samochód danej marki według klucza:

Dodatkowe punkty były przyznawane dla najwyżej sklasyfikowanego samochodu danej marki za zajęcie miejsca od pierwszego do ósmego w swojej grupie, pod warunkiem, że dany zespół znalazł się w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji generalnej, według klucza:

W tabeli poniżej punkty nie brane pod uwagę w końcowej klasyfikacji ujęto w nawiasach. W klasyfikacji końcowej liczyło się tylko osiem najlepszych wyników[2]. Rajdy nie liczone ujęto w nawiasach.

Klasyfikacja kierowców FIA Cup for Rally Drivers | edytuj kod

W tej klasyfikacji mającej wyłonić najlepszego zawodnika mistrzostw, punktowano sześć pierwszych pozycji w rajdzie na zasadzie:

Kierowcy o tytuł FIA Cup for Rally Drivers rywalizowali w dziewiętnastu rajdach: wszystkich jedenastu rajdach o mistrzostwo producentów (do ostatecznej klasyfikacji liczyły się tylko pięć najlepszych wyników), pięciu rajdach o najwyższym współczynniku, zaliczanych do Mistrzostw Europy w roku 1977 (liczone dwa najlepsze rajdy) oraz trzech rajdach wybranych przez FIA (tu liczył się tylko jeden najlepszy start).

     Rajdy Mistrzostw Europy

     Rajdy wybrane przez FIA

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Season 1978 (ang.). www.ewrc-results.com. [dostęp 2015-01-23].
  2. Home > Seasons > Season 1978 > Championship standings (ang.). www.juwra.com. [dostęp 07-05-2020].


Na podstawie artykułu: "Rajdowe Mistrzostwa Świata 1978" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy