Rajdowe Mistrzostwa Świata 1996


Rajdowe Mistrzostwa Świata 1996 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Belgijski kierowca rajdowy Bruno Thiry podczas Rajdowych Mistrzostw Świata w roku 1996.

Rajdowe Mistrzostwa Świata w roku 1996 były 24 sezonem Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Sezon składał się z 9 rajdów. Mistrzem świata kierowców rajdowych w roku 1996 został fiński kierowca Tommi Mäkinen startujący samochodem Mitsubishi Lancer Evo.

Spis treści

Kalendarz | edytuj kod

W sezonie 1996 kalendarz mistrzostw świata składał się z dziewięciu rajdów, było to o jeden więcej niż w rok wcześniej. To trzeci i ostatni sezon obowiązywania kalendarza rotacyjnego. W wyniku tego w mistrzostwach zabrakło rajdów Monte Carlo, Portugalii, Francji, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, a doszły Safari, Indonezji (po raz pierwszy w historii WRC), Grecji, Argentyny, Finlandii i San Remo[1].

Zespoły i kierowcy | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Klasyfikacja kierowców | edytuj kod

Do klasyfikacji mistrza świata kierowców w sezonie 1996 zaliczane było pierwszych dziesięć miejsc zajętych w rajdzie i punktowane one były według zasady:

Do końcowego wyniku liczone było siedem najlepszych startów[2].

Klasyfikacja zespołowa | edytuj kod

W sezonie 1996 system punktacji producentów składał się z dwóch grup punktacji, które do siebie dodawano. Wpierw punkty dla producenta zdobywały dwa najwyżej sklasyfikowane samochody danej marki według klucza:

Dodatkowe punkty były przyznawane dla dwóch najwyżej sklasyfikowanych samochodów danej marki za zajęcie miejsca od pierwszego do dziesiątego w swojej grupie, pod warunkiem, że dany zespół znalazł się w pierwszej piętnastce w klasyfikacji generalnej, według klucza:

Do klasyfikacji końcowej sezonu były liczone wszystkie występy[2].

Puchar kierowców samochodów produkcyjnych (Grupa N) | edytuj kod

Do końcowej klasyfikacji brano pod uwagę siedem najlepszych startów[2].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Home > Seasons > Season 1996 > Rule changes (ang.). www.juwra.com. [dostęp 09-01-2020].
  2. a b c Home > Seasons > Season 1996 > Championship standings (ang.). www.juwra.com. [dostęp 07-05-2020].
Na podstawie artykułu: "Rajdowe Mistrzostwa Świata 1996" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy