Rajner Józef Habsburg


Rajner Józef Habsburg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rajner Józef Habsburg (niem.: Rainer Joseph Johann Michael Franz Hieronymus von Österreich) (ur. 30 września 1783 w Pizie; zm. 16 stycznia 1853 w Bolzano) – arcyksiążę austriacki, członek dynastii habsbursko-lotaryńskiej, wicekróla lombardzko-wenecki w latach 1818-1848, syn cesarza Leopolda II.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Rajnier urodził się w 1783 roku jako 14. dziecko cesarza Leopolda II i cesarzowej Marii Ludwiki. W 1818 roku został mianowany przez brata wicekrólem lombardzko-weneckim. Osiadł wtedy wraz z rodziną w Mediolanie. Rewolucja w 1848 roku doprowadziła do usunięcia Rajnera z funkcji, gdy powstanie było tłumione, Radetzky został mianowany następcą Rainera jako namiestnik. Cierpiał na łagodną postać padaczki. Rainier zmarł w 1853, w Bolzano, gdzie został wraz z żoną pochowani w Maria Himmelfahrtskirche.

Małżeństwo i potomstwo | edytuj kod

Arcyksiążę Rainer 28 maja 1820 w Pradze poślubił księżniczkę Marię Elżbietę, córkę księcia Karola Emanuela księcia Carignano i zarazem młodszej siostry Karola Alberta, króla Sardynii). Z małżeństwa urodziło się ośmioro dzieci:

Ordery | edytuj kod

Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) nadany w 1842 r. przez Karola Alberta króla Sardynii[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. Federico Bona: I Cavalieri dell'Ordine Supremo del Collare o della Santissima Annunziata (wł.). W: Blasonario subalpino [on-line].

Bibliografia | edytuj kod

  • Henryk Wereszycki, Historia Austrii, Wrocław 1972
  • Stanisław Grodzicki, Habsburgowie, Ossolineum, Wrocław 1998
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Rajner Józef Habsburg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy