Rak kolczystokomórkowy skóry


Rak kolczystokomórkowy skóry w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biopsja wysokozróżnicowanego raka kolczystokomórkowego jamy ustnej. Barwienie hematoksyliną-eozyną.

Rak kolczystokomórkowy skóry, rak płaskonabłonkowy[1] (łac. carcinoma spinocellulare, ang. squamous cell carcinoma, SCC) – nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek naskórka. Rokuje gorzej niż rak podstawnokomórkowy skóry, w przeciwieństwie do niego daje przerzuty, głównie do węzłów chłonnych i odznacza się szybszym wzrostem. Nowotwór ten najczęściej powstaje na podłożu stanów przedrakowych, a czynnikami prowokującymi nowotworzenie są drażnienie mechaniczne, ekspozycja na działanie środków chemicznych i na promieniowanie.

Spis treści

Epidemiologia | edytuj kod

Rak kolczystokomórkowy jest drugim pod względem częstości występowania (po raku podstawnokomórkowym) nowotworem skóry i stanowi 20% wszystkich nowotworów skóry nie będących czerniakami (nonmelanoma skin cancers). Jest częstszy u ludzi rasy białej niż u ludzi rasy czarnej i częstość zachorowań wzrasta z wiekiem: jest najczęstszym nowotworem starszych osób. Z wyjątkiem zmian zlokalizowanych na dolnej części goleni, jest częstszy u mężczyzn niż u kobiet. Wykazano też odwrotnie proporcjonalną zależność częstości występowania SCC od szerokości geograficznej: podwaja się ona co 8-10 stopni szerokości geograficznej osiągając najwyższą wartość na równiku. Uważa się ponadto, że w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci częstość występowania raka kolczystokomórkowego znacząco wzrosła.

Czynniki ryzyka | edytuj kod

Do czynników ryzyka mających istotne znaczenie w patogenezie raka kolczystokomórkowego skóry należą:

Objawy i przebieg | edytuj kod

Rak kolczystokomórkowy w obrębie wargi u 83-letniej kobiety

Wczesny rak kolczystokomórkowy skóry (carcinoma in situ) ma postać ostro odgraniczonej czerwonej płytki. Zaawansowane zmiany skórne mają charakter wykwitów guzowatych, z hiperkeratozą (brodawkowatych) i niekiedy wrzodziejących. Charakterystyczny jest naciek podstawy i obwałowanie brzegów zmiany (ale nie jest to perełkowaty wał jak w BCC). Zmiany zlokalizowane są zwykle na pograniczu błon śluzowych i skóry (warga dolna, okolice oczodołów, nosa, narządów płciowych). Wyróżnia się dwa typy morfologiczne SCC:

  • postać wrzodziejąca (SCC exulcerans) – charakteryzuje się głębokimi, drążącymi owrzodzeniami o twardych, wałowatych i nacieczonych brzegach,
  • postać brodawkującą (SCC vegetans) – charakteryzuje się przeroslymi zmianami i mniejszym naciekaniem podstawy niż w postaci wrzodziejącej.

Przebieg zależy od pierwotnej lokalizacji nowotworu, od głębokości naciekania i od stopnia zróżnicowania w obrazie histologicznym. Nowotwory rozwijające się na pograniczu skóry i błon śluzowych prędzej dają przerzuty do węzłów chłonnych.

Rozpoznanie | edytuj kod

Przy stwierdzeniu typowych zmian brodawkujących i wrzodziejących w charakterystycznej lokalizacji rozstrzygające jest badanie histologiczne. Badanie to umożliwia też określenie stopnia złośliwości nowotworu w zależności od procentowego udziału komórek atypowych.

Obraz histologiczny | edytuj kod

W SCC komórki o wysokim stopniu atypii obecne są na całej grubości naskórka. Gdy zlokalizowane są ponad błoną podstawną naskórka jest to rak in situ, o naciekaniu mówi się gdy komórki przedostają się pod błonę podstawną. Cytologicznie komórki nowotworowe mają obfitą "łuskowatą" cytoplazmę i duże, hiperchromatyczne jądra o kanciastych obrysach i wyraźnie widocznych jąderkach. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu mogą być obecne duże obszary rogowacenia bądź jedynie poronne rogowacenie (dyskeratosis). Mogą być obecne ogniska martwicy.

Różnicowanie | edytuj kod

Do chorób skóry obrazem morfologicznym przypominających raka kolczystokomórkowego należą:

  1. Rogowiak kolczystokomórkowy (keratoacanthoma),
  2. Rak podstawnokomórkowy skóry (carcinoma basocellulare).

Leczenie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Radzisław Kordek: Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk: VIA MEDICA, 2007, s. 275. ISBN 978-83-7555-016-0.
  2. Artykuł z Kopalniawiedzy.pl
  3. Study Links Virus To Some Cases Of Common Skin Cancer(ang.)

Bibliografia | edytuj kod

  • Murad Alam, Desiree Ratner: Cutaneous Squamous-Cell Carcinoma New England Journal of Medicine 344:975-983 (2001)
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ​ISBN 83-200-3367-5​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Rak kolczystokomórkowy skóry" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy