Ran (film)


Ran (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ran (jap.rebelia, powstanie, bunt) – japoński film Akiry Kurosawy z 1985 r., oparty na fabule Króla Leara Williama Shakespeare’a. Akcja toczy się w Japonii okresu Sengoku.

Obsada | edytuj kod

Odpowiednikiem króla Leara jest w filmie Hidetora Ichimonji, starzejący się arystokrata, pan feudalny. Zamiast córek ma on trzech synów: Tarō, Jirō i Saburō (który jest odpowiednikiem szekspirowskiej Cordelii). Hidetora postanawia oddać władzę w swojej domenie w ręce Tarō, najstarszego syna, podczas gdy Jirō i Saburō otrzymają we władanie Drugi i Trzeci Zamek. Jirō i Saburō mają wspierać Tarō. Saburō jednak krytykuje plan Hidetory, twierdząc iż jest on głupcem myśląc, że bracia będą żyli ze sobą w pokoju. Tango, jeden ze sług Hidetory, staje w obronie Saburō. Obaj zostają skazani na wygnanie.

Niedługo potem Hidetora zostaje odtrącony przez swoich synów i jest zmuszony tułać się wraz z Tango i błaznem Kyoami. Jirō pokonuje Tarō, a potem sam zostaje pokonany przez innego władcę, który sprzymierzył się z Saburō. W końcu Saburō odnajduje Hidetorę, ale w chwilę później zostaje zabity przez zbłąkaną kulę, a Hidetora umiera z rozpaczy.

Film zawiera wiele misternych wątków pobocznych dotyczących zdrady i zabójstw wewnątrz rodzin, obnażających próżność i fałsz dworskiego życia.

Ran uważany jest za jeden z najlepszych filmów Kurosawy. W 1985 r. zdobył Oscara za najlepsze kostiumy. Ścieżka dźwiękowa do filmu jest autorstwa Tōru Takemitsu.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ran (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy