Rania (królowa Jordanii)


Rania (królowa Jordanii) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rania al-Abd Allah (arab. رانية العبدالله) (ur. 31 sierpnia 1970 w Al-Kuwait jako Rania al-Jasin) – królowa Jordanii, małżonka króla Abd Allaha ibn Husajna.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Dzieciństwo i młodość | edytuj kod

Rania al-Jasin przyszła na świat w palestyńskiej rodzinie osiadłej w Kuwejcie. Ukończyła szkołę podstawową i średnią New English School w rodzinnym kraju, po czym ukończyła studia ekonomiczne na amerykańskim uniwersytecie w Kairze (w 1991). Po ukończeniu studiów pracowała w Citibanku, następnie dla Apple Computer w Jordanii.

Królowa Jordanii | edytuj kod

Królowa Rania z Laurą i George'em Bushami oraz mężem

Swojego przyszłego męża, księcia Abd Allaha, poznała w styczniu 1993 na przyjęciu. Dwa miesiące później zaręczyli się, po czym pobrali 10 czerwca tego samego roku. Rania podkreśla, że jest kobietą muzułmańską. Jest rzeczniczką równouprawnienia kobiet i nie nosi tradycyjnych strojów, preferując nowoczesny styl ubioru. Królowa angażuje się w zmianę wizerunku krajów arabskich na świecie. W 2008 w serwisie internetowym YouTube prowadziła wideoblog, na którym regularnie umieszczała filmiki rozprawiające się z poszczególnymi stereotypami na temat Bliskiego Wschodu i sytuacji tamtejszych kobiet[1]. Za swoją kampanię w listopadzie 2008 została laureatką nagrody YouTube Visionary Award, przyznawanej internautom, którzy wykorzystują platformę YouTube do promowania pozytywnych wartości.

Rania zajęła trzecie miejsce w przeprowadzonym przez magazyn „Harpers and Queens” rankingu na „najpiękniejszą kobietę na świecie”[2]. Jej mąż - król - nadał jej 9 czerwca 2004 honorową rangę pułkownika jordańskich sił zbrojnych.

W ciągu ostatnich lat królowa Rania patronowała wielu inicjatywom z dziedziny edukacji i kształcenia. Królowa jest przewodniczącą pierwszego w Jordanii interaktywnego muzeum dla dzieci. Instytucja otwarta w maju 2007 ma na celu zachęcenie dzieci i rodzin do uczenia się przez całe życie[3]. W kwietniu 2008 królowa rozpoczęła „Madrasati” („Moja szkoła”), inicjatywę zmierzającą do modyfikacji i ulepszenia 500 jordańskich szkół[4]. Królowa Rania uważa, że ważnym aspektem kształcenia jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności niezbędne do wykonywania przyszłej pracy. W 2003 zainicjowała Fundusz dla przyszłości sierot[5] oraz Program stypendialny królowej Ranii, którego celem jest współpraca z uniwersytetami na całym świecie w zakresie fundowania stypendiów dla obywateli Jordanii[6].

Małżeństwo i dzieci | edytuj kod

Rania i Abd Allah mają czworo dzieci:

  • Książę Husajn (ur. 28 czerwca 1994)
  • Księżniczka Iman (ur. 27 września 1996)
  • Księżniczka Salma (ur. 26 września 2000)
  • Książę Haszim (ur. 30 stycznia 2005)

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

W 2009 otrzymała Medal Zasłużony dla Tolerancji nadawany przez Fundację Ekumeniczną „Tolerancja” ludziom kultury, sztuki, politykom, osobom duchownym różnych wyznań, które w sposób szczególny zasłużyły się szerzeniu idei tolerancji.

Przypisy | edytuj kod

  1. Pogadaj sobie z piękną królową, Dziennik.pl, 12 kwietnia 2008 [zarchiwizowane z adresu 2008-04-13] .
  2. Wyniki rankingu w magazynie „Harpers and Queens”
  3. Król i królowa na otwarciu jordańskiego muzeum dla dzieci. 24.05.2007.
  4. Madrasati. [dostęp 2012-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-08)].
  5. DalyaD. Dajani DalyaD., Orphans' future security depends on society's commitment, contributions — Hilayel, Embassy of the Hashemite Kingdom of Jordan – Washington DC, 22 stycznia 2004 [zarchiwizowane z adresu 2004-09-04]  (ang.).
  6. Stypendia królowej Ranii.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Nagroda Prezydenta FIFA Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Rania (królowa Jordanii)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy