Ratusz w Chropaczowie


Na mapach: 50°18′50,12″N 18°54′47,19″E/50,313922 18,913108

Ratusz w Chropaczowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ratusz w Chropaczowie – zabytkowy budynek mieszczący się przy ulicy Łagiewnickiej 34 w Świętochłowicach, w dzielnicy Chropaczów.

Historia | edytuj kod

W XIX w. Chropaczów był gminą prężnie rozwijającą się, lecz nie posiadał własnego urzędu. Do wybudowania ratusza siedziba gminy mieściła się w istniejącym do dziś domu Josefa Schaliby, na rogu obecnych ulic Łagiewnickiej i Górnej. Chropaczowianie chcieli jednak, wzorem sąsiednich Lipin, mieć własny ratusz. Wybudowali go w 1911 według projektu z 1907 V. Nixdorff'a. W gmachu na wysokim parterze znajdowały się biura urzędników, piętro zajmowała sala posiedzeń rady gminy oraz mieszkanie służbowe naczelnika. W przyziemiu gmachu zaplanowano pomieszczenia dla kilku sklepów, które miały zarabiać na utrzymanie budynku.

Pierwszym naczelnikiem zasiadającym w nowym gmachu ratusza był Kaczynski, pochodzący z Królewskiej Huty który funkcję pełnił od 1905 do 1915. W okresie okupacji w gmachu tym przesłuchiwani byli polscy patrioci.

Po wojnie budynek został wykorzystany przez służbę zdrowia jak przychodnia. Od 2015 roku pozostaje nieużywany.

Wygląd | edytuj kod

Budynek zbudowany jest w stylu neogotyckim. Jest to budynek dwukondygnacyjny, nakryty wielospadowym dachem z rozległym poddaszem, stylem nawiązujący do północnoniemieckiego gotyku. Narożnik gmachu został zaakcentowany wykuszem zwieńczonym ośmioboczną wieżyczką pokrytą blachą cynkową. Dekorację elewacji stanowiły geometryczne motywy wykonane z cegły. Wejście do gmachu zostało obramowane portalem z ostrołukowym zwieńczeniem[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Muzeum Powstań Śląskich: Świętochłowickie wędrówki odc. 4. Facebook. [dostęp 2020-05-11].
Na podstawie artykułu: "Ratusz w Chropaczowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy