Raw Air


Raw Air w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Raw Air – cykl zawodów w skokach narciarskich w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozgrywany począwszy od sezonu 2016/2017.

Zawody odbywają się w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii (Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund). Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach indywidualnych, w kwalifikacjach (zwanych „prologami”) oraz w dwóch zawodach drużynowych. Według założeń do klasyfikacji Raw Air powinno liczyć się 16 skoków.

Główną nagrodą rzeczową za wygranie klasyfikacji generalnej imprezy jest czarna patera o średnicy ok. 100 cm. Zawodnicy otrzymują także, poza nagrodami przyznawanymi regulaminowo przez Międzynarodową Federację Narciarską, dodatkowe premie pieniężne oraz nagrody rzeczowe. Za miejsca na podium w całym turnieju przewidziano: 60 tys. euro dla zwycięzcy, 30 tys. za zajęcie drugiego miejsca oraz 10 tys. za zajęcie trzeciego miejsca. Łącznie z tytułu nagród finansowych organizatorzy turnieju wypłacą zawodnikom około 500 tysięcy euro[1].

Spis treści

Skocznie | edytuj kod

OsloLillehammerTrondheimVikersund Miejsca zawodów Raw Air

Harmonogram | edytuj kod

„Nie chcę mówić, że Raw Air staje się bardziej prestiżowy od Turnieju Czterech Skoczni, ale dla mnie jest to większe wyzwanie[2]. [...] Dziesięć dni ciągłej rywalizacji i przemieszczania się pomiędzy miastami wymaga od nas dużej koncentracji. Musimy być w dobrej kondycji nie tylko fizycznej, ale i mentalnej[3].”

Kamil Stoch o turnieju Raw Air (triumfator 2. edycji)

W skład turnieju Raw Air wchodzi dziesięć zawodów – sześć konkursów (cztery indywidualne i dwa drużynowe) oraz cztery prologi (kwalifikacje do konkursów indywidualnych) – rozgrywanych w ciągu kolejnych dziesięciu dni, według następującego harmonogramu:

Podium klasyfikacji generalnej Raw Air chronologicznie | edytuj kod

Stefan Kraft – triumfator inauguracyjnego Raw Air 2017, zwycięzca 5 konkursówKamil Stoch – triumfator Raw Air 2018 i Raw Air 2020 zwycięzca 4 konkursów i 6 prologów

Podium klasyfikacji generalnej Raw Air sumarycznie | edytuj kod

Rekordy i statystyki | edytuj kod

Najwięcej wygranych konkursów i prologów w Raw Air[a] | edytuj kod

Stan na 11 marca 2020

Inne | edytuj kod

  • Tylko jeden zawodnik wygrał wszystkie kwalifikacje (prologi) podczas jednej edycji turnieju. Dokonał tego Kamil Stoch przed każdym z czterech konkursów indywidualnych 2. edycji Raw Air w 2018.
  • Kamil Stoch zapisał się w historii Raw Air jako pierwszy (i dotąd jedyny) triumfator, który prowadził w klasyfikacji generalnej turnieju przez cały okres jego trwania. Podczas 2. edycji imprezy w 2018 był liderem nieprzerwanie od pierwszej do szesnastej, ostatniej serii skoków.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Konkursy indywidualne, drużynowe (nieoficjalne klasyfikacje indywidualne konkursów drużynowych) i prologi (serie kwalifikacyjne do zawodów indywidualnych). Do klasyfikacji generalnej turnieju zalicza się zawodnikom wyniki konkursów indywidualnych, drużynowych oraz prologów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Adam Bucholz: Raw Air – oficjalna nazwa norweskiego turnieju. skijumping.pl, 29 września 2016. [dostęp 2016-11-06].
  2. Dominik Formela: Kamil Stoch: Raw Air to dla mnie większe wyzwanie niż Turniej Czterech Skoczni. skijumping.pl, 2018-03-09. [dostęp 2018-03-19].
  3. Adam Bucholz: Raw Air 2018 z nowinkami ze strony organizatorów. skijumping.pl, 2018-03-09. [dostęp 2018-03-19].
Na podstawie artykułu: "Raw Air" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy