Real Oviedo


Real Oviedo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Real Oviedohiszpański klub piłkarski, grający obecnie w Segunda División (II poziom hiszpańskich rozgrywek ligowych), mający siedzibę w mieście Oviedo. Został założony 26 marca 1926 roku i jest tym klubem z Asturii, który najwięcej razy występował na szczeblu Primera División.

Barwy klubu to kolory biały i niebieski. Domowe mecze zespół rozgrywa na stadionie Carlos Tartiere, mogącym pomieścić ponad 30 tysięcy widzów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po raz pierwszy w Primera División Real Oviedo wystąpił w czasie, gdy wybuchła w Hiszpanii wojna domowa. Gdy rozgrywki przywrócono w 1939 roku, zespół został zdegradowany do drugiej ligi z powodu nieużyteczności nawierzchni boiska (oddziały generała Franco używały stadion w Oviedo jako skład amunicji). Oviedo od tego czasu występowało na różnych niższych szczeblach w Hiszpanii, a w latach 80. w Segunda División B. W 1988 roku zespół awansował do Primera División i grał w niej aż do sezonu 2001/2002. Najwyższą pozycję w lidze zajął w sezonie 1990/1991 – szóstą. Po spadku do drugiej ligi klub grał w niej przez kilka lat, a niedługo potem został zdegradowany do trzeciej ligi z powodu kłopotów finansowych. Natomiast na koniec sezonu 2006/2007 zajął 19. miejsce w Segunda División B i spadł do Tercera División (odpowiednika IV ligi). Od sezonu 2009/2010 Real Oviedo występuje w Segunda División B (III liga hiszpańska). Rywalem derbowym Real Oviedo jest Sporting Gijón, który obecnie występuje w drugiej lidze po spadku w sezonie 2011/2012.

Ostatnio Real Oviedo przechodził problemy w związku z wiszącą groźbą bankructwa nad klubem. W tym okresie można było nabyć akcje klubu w celu jego ratunku. Cała akcja została zapoczątkowana przez brytyjskiego dziennikarza, Sida Lowe, który niegdyś przebywał na wymianie studenckiej w Oviedo. Akcja medialnie rozniosła się po całym świecie jako "S.O.S REAL OVIEDO". Klub został uratowany przez kibiców oraz inne osoby związane z klubem. Wszystkie te osoby uzbierały ponad 1,9 mln euro a ostatniego dnia do akcji przyłączył się najbogatszy człowiek Świata – Carlos Slim. Obecnie układ własnościowy w klubie rozkłada się następująco: Celso González który jest w posiadaniu 4,16%, Zarząd klubu utrzymuje 8,4%, Alberto González ma 12,41% udziałów. Carlos Slim's Carso jest w posiadaniu 32,44%. Jednak większość udziałów przypada kibicom – 40,81% jak również małym udziałowcom oraz wychowankom klubu, którzy wspierali akcję od samego początku.

Zawodnicy | edytuj kod

Obecny skład | edytuj kod

Stan na 5 lutego 2018

Najsławniejsi wychowankowie Realu Oviedo | edytuj kod

Klub może się poszczycić niezłą szkołą dla młodzików. W ostatnich latach wypuściła w świat między innymi takich zawodników jak:

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Real Oviedo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy