Redzikowo Air Force Base


Teren Zamknięty na terytorium Polski w miejscowości Słupsk-Redzikowo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Redzikowo Air Force Base) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teren Zamknięty na terytorium Polski w miejscowości Słupsk-Redzikowo – nigdy nie utworzona, projektowana amerykańska baza sił powietrznych w okolicach Redzikowa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Baza miała stanowić część amerykańskiego systemu antybalistycznego Ballistic Missile Defense, w ramach jego naziemnego komponentu obrony w warstwie środkowej Ground-Based Midcourse Defense. Po zakończeniu przygotowania bazy, na jej terenie rozmieszczonych miało zostać dziesięć nienuklearnych pocisków antybalistycznych Ground Based Interceptor (GBI) w wersji dwustopniowej. Przyszłą lokalizację bazy określała umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską jako teren zamknięty na terytorium Polski w miejscowości Słupsk-Redzikowo[1] na terenie dawnego lotniska wojskowego Słupsk-Redzikowo. Oficjalna nazwa bazy nie została nigdy ustalona przez amerykański Departament Obrony.

Status prawny bazy | edytuj kod

Zgodnie z umową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, baza nie miała być terenem eksterytorialnym, na jej terenie miało obowiązywać prawo polskie[1]. Siły zbrojne i personel cywilny, a także osoby pozostające na ich utrzymaniu na terenie bazy i na pozostałym terytorium Polski miały być zobowiązane do przestrzegania prawa polskiego. Polska miała być właścicielem wszystkich budynków, budowli oraz rzeczy trwale związanych z gruntem na terenie bazy, w tym również tych zbudowanych, używanych, przebudowanych lub zmodernizowanych przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i inne amerykańskie podmioty miały w zależności od sytuacji być właścicielami ruchomości oraz instalacji.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Polski tekst umowy.
Na podstawie artykułu: "Redzikowo Air Force Base" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy