Referendum w Polsce w 2003 roku


Referendum w Polsce w 2003 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania % głosów Tak w poszczególnych województwach Głosowanie za granicą: % głosów Tak Wyniki w poszczególnych powiatach Wyniki w poszczególnych gminach

Referendum w Polsce w 2003 rokureferendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i ratyfikacji traktatu ateńskiego, tzw. referendum europejskie bądź akcesyjne, trwało dwa dni – 7 i 8 czerwca 2003.

Polacy odpowiadali na następujące pytanie[3]:

Spis treści

Wyniki | edytuj kod

Poniższe dane podano na podstawie obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej z 9 czerwca 2003[3] i 21 lipca 2003[4].

Pytanie | edytuj kod

Przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej

Sąd Najwyższy uznał referendum za ważne. Wynik referendum był wiążący, gdyż w referendum wzięła udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania obywateli. Większość głosujących opowiedziała się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Statystyki lokalne | edytuj kod

Największe poparcie dla integracji (prawie 90% oddanych głosów ważnych) zanotowano w gminach w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, śląskim, dolnośląskim oraz w dużych miastach Polski zachodniej i centralnej. Procentowo najwięcej głosów za integracją było w gminie Gozdnica (91%) w powiecie żagańskim. Najwięcej jeżeli chodzi o liczbę padło w Warszawie (ponad 781 tysięcy czyli 84%). Najmniejsze poparcie dla członkostwa w UE było w województwach podlaskim i lubelskim. Najwięcej głosów na "nie" padło w gminie Godziszów (woj. lubelskie), gdzie przeciwko integracji z Unią Europejską zagłosowało 88% wyborców.

Koszty przeprowadzenia referendum | edytuj kod

Referendum kosztowało 82 279 418 zł[5].

Zwolennicy i przeciwnicy | edytuj kod

Referendum było swojego rodzaju zwycięstwem partii proeuropejskich, w tym rządzącej ówcześnie lewicy czyli SLD i UP. Udało się przekonać do wstąpienia do UE ponad 3/4 głosujących. Integrację popierały też takie partie jak Unia Wolności, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość i Zieloni 2004. Przeciwnikami byli Liga Polskich Rodzin, Unia Polityki Realnej oraz Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej. W czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego rok później, zainteresowanie społeczeństwa, a w rezultacie i frekwencja przy urnach, były znacznie niższe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dz.U. z 2003 r. nr 66, poz. 613
  2. Informacja o wydatkach budżetu państwa poniesionych na przygotowanie i przeprowadzenie referendum. pkw.gov.pl.
  3. a b Dz.U. z 2003 r. nr 103, poz. 953
  4. Dz.U. z 2003 r. nr 132, poz. 1223
  5. Informacja o wydatkach z budżetu państwa poniesionych na przygotowanie i przeprowadzenie referendum

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Referendum w Polsce w 2003 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy