Region Waloński


Na mapach: 50°21′N 5°16′E/50,350000 5,266667

Region Waloński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Flaga ruchu Ratachizm dążącego do przyłączenia Walonii do Francji

Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.

Nazwa Walonii, podobnie jak nazwa Walii, pochodzi od starogermańskiego słowa Walh (obcy). Obydwa regiony mają „obce” (niegermańskie) języki i kulturę.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Walonia jest podzielona na 5 prowincji:

  1. Brabancja Walońska
  2. Hainaut
  3. Liège
  4. Luksemburg
  5. Namur

Ważniejsze miasta, poza stolicą regionu, to Liège, Charleroi, Mons, Tournai, Arlon, Bastogne, Wavre, Verviers i Dinant.

Języki lokalne | edytuj kod

Właściwie mieszkańcy Walonii posługują się kilkoma różnymi językami i dialektami. Za języki regionalne zostały uznane: champenois, gaumais, pikardyjski oraz waloński. Ponadto na całym obszarze regionu występuje dialekt belgijski języka francuskiego. Natomiast w kilku gminach we wschodniej Walonii zamieszkuje mniejszość niemieckojęzyczna.

Historia | edytuj kod

W wyniku działalności autonomicznego ruchu flamandzkiego w 1962 ustalono granicę językową francusko-niderlandzką, tworząc w ten sposób region francuskojęzyczny. W 1970 utworzono wspólnotę francuską, obejmującą instytucje i osoby w Walonii oraz instytucje francuskojęzyczne w Brukseli, a także Wspólnotę Niemieckojęzyczną dla wschodniej Walonii. W 1980 określono obszar regionu autonomicznego Walonii, który początkowo nie pokrywał się z podziałem administracyjnym Belgii na prowincje. Dlatego po utworzeniu w 1989 Regionu Stołecznego Brukseli, w 1995 wydzielono z Brabancji francuskojęzyczną Brabancję Walońską. Od 1993 Walonia jest regionem federalnym.

Premierzy Walonii | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. W regionie francuskojęzycznym.
  2. W regionie niemieckojęzycznym.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rulers: Belgium: Regions and communities (ang.). rulers.org. [dostęp 2017-04-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Podział administracyjny Belgii

Kontrola autorytatywna (region of Belgium):
Na podstawie artykułu: "Region Waloński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy