Region Zachodni (Ghana)


Na mapach: 5°30′N 2°30′W/5,500000 -2,500000

Region Zachodni (Ghana) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Zachodni – jeden z 10 administracyjnych regionów Ghany. Obejmuje duże miasta Sekondi i Takoradi na wybrzeżu, nadbrzeżny Axim i położone w głębi kraju, na pagórkowatym obszarze sięgającym od granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej na zachodzie do Regionu Centralnego na wschodzie, miasto Elubo oraz najbardziej wysunięte na południe miejsce Ghany Przylądek Trzech Punktów (ang. Cape Three Points).

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Region ma najwyższą ilość opadów w kraju, bujne zielone wzgórza i urodzajne ziemie. Znajduje się tu duża liczba mniejszych i większych kopalni złota. Największymi rzekami są Ankobra, Bia i Pra na wschodzie oraz Tano częściowo tworząca zachodnią granicę. Obszar jest znany ze wsi Nzulezo zbudowanej całkowicie na palach i platformach ponad wodą oraz Parku Narodowego Ankasa. Znajduje się tu szereg imponujących fortów położonych wzdłuż wybrzeża, zbudowanych po roku 1512 przez Portugalczyków, Holenderów i Brytyjczyków.

Ludzie i kultura | edytuj kod

Założyciel nowoczesnej i niezależnej Ghany, Kwame Nkrumah urodził się we wsi Nkroful na zachód od Axim. Kultura jest zdominowana przez grupy Nzema, Wassa i Sefwi, gałęzi Ahanta kultury Akan. Głównymi językami są Fante, Wassa, Sefwi, Ahanta, Nzema i angielski. Religie to przeważnie chrześcijaństwo i afrykańskie religie tradycyjne.

Region ma wiele szkół pomaturalnych, wśród nich szkoły pedagogiczne i pielęgniarskie oraz politechniki i uniwersytet University of Mines and Technology w Tarkwa.

W skład Regionu Zachodniego wchodzi 17 dystryktów:

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Niektóre źródła podają inną pisownię (zob. archiwalną stronę o dystryktach Ghany).
Na podstawie artykułu: "Region Zachodni (Ghana)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy