Regiony Anglii


Regiony Anglii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania East of England Londyn South East South West East Midlands West Midlands Yorkshire and

the Humber
North East North West

Najwyższą jednostką samorządu terytorialnego Angliiregiony. Anglia podzielona jest na 9 regionów, z których każdy wewnętrznie składa się z przynajmniej jednego hrabstwa.

Regiony zostały utworzone w 1994 i od 1996 stanowią okręgi wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie regiony mają ten sam status prawny, lecz regionowi londyńskiemu przekazano władzę większą niż innym. Regiony znacznie się między sobą różnią, zarówno pod względem wielkości, jak i liczby zamieszkującej je ludności.

Podział regionów | edytuj kod

Samorządy terytorialne w Anglii nie stosują jednolitej struktury podziału - różne regiony podzielone są więc w różny sposób. Wielki Londyn podzielony jest na gminy miejskie (dzielnice - ang. borough), inne regiony podzielone są na hrabstwa metropolitalne i niemetropolitalne oraz jednolite jednostki administracyjne (unitary authority). Hrabstwa podzielone są dalej na dystrykty a czasem także na gminy.

Regiony podzielone są także na podregiony które zwykle gromadzą lokalne jednostki administracyjne połączone ze sobą socjalnie lub ekonomicznie[potrzebny przypis]. Nie są one jednak elementem oficjalnego podziału i wykorzystywane są głównie do celów planowania strategicznego.

Na podstawie artykułu: "Regiony Anglii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy