Regiony Włoch


Regiony Włoch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Regiony (jęz. wł. l. poj. regione, l. mn. regioni) w Republice Włoskiej utworzono w roku 1948 i stanowią one jednostkę podziału terytorialnego najwyższego szczebla. Terytorium całego kraju jest podzielone na 20 regionów, które – na mocy art. 117 tamtejszej konstytucji – mają zagwarantowaną sporą niezależność administracyjną[1].

  • 15 z nich to tzw. regiony zwykłe – formalnie zostały ustanowione w roku 1970, a dzięki reformie konstytucyjnej z 2001 posiadają zwiększone uprawnienia legislacyjne, jednak finansowanie poszczególnych sfer życia w ich granicach odbywa się przede wszystkim z budżetu centralnego;
  • 5 z nich (od roku 1948: Dolina Aosty, Sardynia, Sycylia, Trydent-Górna Adyga, a od roku 1963 Friuli-Wenecja Julijska) posiada nadany specjalny status autonomii (tzw. regiony specjalne) - wynikający z uwarunkowań geograficznych, historycznych i obecności mniejszości narodowych - gwarantujący im bardzo duże uprawnienia fiskalne, ustawodawcze oraz administracyjne, w takich dziedzinach jak edukacja, zdrowie, czy infrastruktura (art. 116 włoskiej konstytucji). Budżety tych regionów tworzone są w znacznej mierze ze środków własnych (np. Dolina Aosty i Trydent-Górna Adyga mają prawo pozostawienia sobie od 90% do 100% podatków pobranych w regionie).

Wszystkie regiony posiadają własny statut – akt prawny, w którym określono formę rządu, a także podstawowe zasady organizacji i funkcjonowania. Zgodnie z art. 121 konstytucji, każdy region ma wybieralną radę regionalną (consiglio regionale) oraz odpowiednik polskiego zarządu województwaregionalny komitet wykonawczy (giunta regionale), na czele którego stoi - wybierany w wyborach powszechnych - prezydent (presidente della giunta regionale, inaczej presidente della regione, bądź governatore). Komitet jest odpowiedzialny przed radą i musi podać się do dymisji w przypadku utraty jej zaufania.

Włoskie regiony (z wyjątkiem Doliny Aosty) dzielą się na prowincje, te zaś na gminy.

Podział Włoch na 20 regionów wraz z ich nazwami i stolicami. Autonomiczne regiony specjalne we Włoszech (kolor czerwony).

Wykaz regionów | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. senato.it - La Costituzione - Articolo 117, www.senato.it [dostęp 2017-06-17]  (wł.).
  2. Statistiche demografiche ISTAT. www.demo.istat.it. [dostęp 2015-08-14].
  3. Principali statistiche geografiche sui comuni. www.istat.it. [dostęp 2015-08-14].
Podziały administracyjne państw Europy

Na podstawie artykułu: "Regiony Włoch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy