Reinhard Heß


Reinhard Heß w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reinhard Heß (ur. 13 czerwca 1945 w Lauscha, zm. 24 grudnia 2007 w Bad Berka) – niemiecki trener skoków narciarskich, twórca sukcesów m.in. Dietera Thomy, Martina Schmitta i Svena Hannawalda. Z reprezentacją Niemiec pracował w latach 1994-2003. Jego podopieczni zdobyli trzy złote medale olimpijskie, sześć tytułów mistrza świata, a łącznie 21 medali największych imprez. Zmarł na raka trzustki w klinice w Bad Berka w otoczeniu najbliższej rodziny.

Reinhard Heß to niegdyś najmłodszy skoczek w kadrze narodowej NRD. Był niespełnioną nadzieją skoków narciarskich. Jako zawodnik miał wiele ambitnych planów, ale niewiele sukcesów. Jego rekord życiowy to 112 metrów. Zakończył karierę w 1967 z powodu problemów z plecami.

Po kontuzji rozpoczął studia zaoczne w Erfurcie, jednocześnie – przed zdobyciem formalnego wykształcenia – pracował jako trener w klubie SC Motor Zella-Mehlis. W 1990 został trenerem kadry B skoczków niemieckich. Gdy w 1993 przejął niemiecką kadrę A, zajmował się przede wszystkim doskonaleniem wchodzącego stylu V. W późniejszych latach okazał się współtwórcą sukcesów Martina Schmitta, który to za jego kadencji zdobył dwa razy z rzędu Puchar Świata.

Sukcesy podopiecznych Heßa w Niemczech w latach 1993-2003 (chronologicznie)

Powiedzenie | edytuj kod

Reinhard Hess często powtarzał: "Kto walczy do końca, czasem przegrywa, kto się poddaje, przegrywa zawsze".

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Reinhard Heß" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy